Cijena stočne hrane rasla je 60 do 70 posto, a uzme li se u obzir da stočna hrana čini 50 posto troškova, otkupna bi cijena mlijeka trebala ići gore barem 20 posto, kazao je Rešetar napominjući kako se danas sa svim tvorničkim premijama za mlijeko prve klase dobije 2,5 kune po litri.
Rešetar je istaknuo i kako je cijena mlijeka zadnja tri mjeseca rasla tri do pet lipa mjesečno, no u zadnjih je godinu dana pala za više od kunu, pa to zadnje povećanje nije dovoljno jer je cijena stočne hrane porasla mnogo više. Zbog toga proizvođači ne mogu biti konkurentni, ističe.
Tražimo da otkupna cijena prati kvalitetu i da kod nas vrijede parametri kao i u ostalim europskim zemljama. To je 3,7 posto mliječne masti, a ne 4,2 posto kao što je sada, kazao je Rešetar.
Otkupna cijena mlijeka je oko 2,5 kn/l, mljekare su rekle da su njihovi troškovi dorade i prerade 1,6 kuna, što znači da bi cijena mlijeka u maloprodaji trebala biti ispod pet kuna, a ona je puno veća od toga, kazao je Rešetar.
Istaknuo je i kako zadnja dva mjeseca pokušavaju stupiti u kontakt i dogovoriti neke uvjete s Ministarstvom poljoprivrede i mljekarama vezano oko cijene mlijeka, no do tog sastanka još nije došlo.
Ukazao je i na problem koji im stvara novi pravilnik o sustavu poticaja o kojem ovisi visina subvencija koje će od države dobiti u naredne dvije godine. Bilo je dogovoreno da je 2011. referentna godina za proizvodnju, a u pravilniku je to ograničeno do 15. svibnja, pojasnio je.
U HSUPM upozoravaju i na problem vezan oko legalizacije poljoprivrednih objekata, tj. farmi, koja je važna zbog sredstava iz EU fondova. Naime, oni koji neće imati legalizirane objekte neće moći koristiti sredstva iz EU fondova nakon ulaska u EU.
U Hrvatskoj je legalizirano 250 do 300 farmi, a ima oko 16.800 isporučitelja mlijeka, kazao je Rešetar te napomenuo kako je za legalizaciju farme sa 50 krava u prosjeku potrebno oko 200 tisuća kuna.