"Obranimo dostojanstvo žena", pisalo je na jednom transparentu u Palermu. Za brojne Talijanke skandal "Rubygate" bio je kap preko ruba čaše u cijelom slučaju.
Talijansko pravosuđe nedavno je otvorilo istragu o Silviju Berlusconiju zbog afere nazvane "Rubygate" u kojoj je šef vlade osumnjičen za zloporabu položaja i prostituciju s maloljetnicom.
"Važnost ovih prosvjeda je u tomu što u njima sudjeluju muškarci i žene, mlađi i stariji, intelektualci i radnici", rekla je gradonačelnica Napulja Rosa Russo Iervolino koja je sudjelovala u povorci organiziranoj u njezinu gradu.
Iako prosvjeda ne stoji nikakva sindikalna podružnica niti politička stranka, većina desnice u njima vidi politički napad. "Svi koji danas prosvjeduju na ulicama mnogih talijanskih gradova pripadaju anti-berlusconijevu pokretu koji je utemeljila ljevica", smatra šef zastupnika Narod slobode (Berlusconijeva stranka) Fabrizio Cicchitto.
"Žene koje su danas izišle na ulice nisu brojne i prosvjeduju samo iz političkih razloga", ocijenila je ministrica obrazovanja Mariastella Gelmini.
Prosvjedi su, osim u Italiji održani i pred talijanskim Kulturnim centrom u Tokiju gdje se okupilo stotinjak osoba. U Trstu se okupilo 3.000 prosvjednika, u Bariju također 3.000, a u Veneciji 9.000 prosvjednika.