Liga je dugo zagovarala međunarodne sankcije kao sredstvo pritiska na vojnu huntu koja desetljećima vlada Mianmarom, no drži da bi ulaganja pomogla osiromašenom narodu u toj zemlji bogatoj prirodnim resursima.
"NLD poziva Sjedinjene Države, Europsku uniju, Kanadu i Australiju na razgovore o tome kako i pod kojim okolnostima izmijeniti sankcije u interesu demokracije, ljudskih prava i zdravog gospodarskog ozračja", priopćila je stranka.
NLD time želi očuvati utjecaj nakon parlamentarnih izbora 7. studenoga koje je bojkotirao te unatoč golemoj popularnosti ne sudjeluje u novom političkom sustavu kojim i dalje dominira vojska.
Suu Kyi, dobitnica Nobelove nagrade zbog nenasilne borbe protiv vojne hunte koja ju je godinama držala u kućnome pritvoru, uživa velik ugled u međunarodnoj zajednici i sankcije su jedino sredstvo pritiska koje one može uporabiti protiv generala koji bi, prirodno, željeli njihovo ukidanje.
Kina, Tajland, Indija i Singapur veliki su ulagači u Mianmar. Lani su kineske tvrtke uložile 8 milijardi dolara, uglavnom u energetske projekte u Mianmaru. Ta bivša britanska kolonija, koja se zvala Burma, prije pola stoljeća je bila jedna od najbogatijih država jugoistočne Azije i s najviše izgleda u napredak. Tada je bila najveća svjetska izvoznica riže i glavni proizvođač energije.
Dokazane zalihe plina u Mianmaru su 570 milijardi prostornih metara, a prihodima od tih bogatstava upravlja vojna elita i njoj blizak uzak krug poslovnih ljudi.
Pošto je 13. studenoga bila puštena iz kućnog pritvora, Su Kyi je naznačila da bi mogla Zapadu preporučiti ukidanje sankcija i ta je najava potaknula živu diplomatsku aktivnost zapadnih zemalja. Na summitu EU-a u travnju raspravljat će se i o sankcijama Mianmaru.