Svrha je te suradnje, kako je danas priopćeno, zajedničko korištenje resursa i podataka kako bi taj zavod i institut postigli odgovarajuću znanstvenu, stručnu i tehničku razinu te optimizacija razvoja i usklađivanje istraživanja na sadašnjih i budućim znanstvenim i razvojnim projektima.
Dvije institucije žele time "na državnoj razini uspostaviti racionalniju strategiju monitoringa na području svojeg djelovanja te nacionalne baze podataka koje obuhvaćaju sva mjerenja u atmosferi, hidrosferi i litosferi".
Praćenje zbivanja u atmosferi, hidrosferi i litosferi od vitalnog je značenja za sigurnost i održivi razvoja života na svakom dijelu planeta, pa tako i u Hrvatskoj, posebice s obzirom na sve više opasnosti od prirodnih i civilizacijskih katastrofa.
Upravo su te opasnosti potaknule osnutak i ubrzale razvoj Globalnog sustava svih sustava mjerenja i opažanja na Zemlji - GEOSS, koji omogućava jednostavan, pouzdan i brz pristup informaciji, i to najprije u obliku metainformacije o tome koje su informacije na raspolaganju, tko ih daje, tko ih i kako ih valorizira, a zatim o načinu i uvjetima njihova dobivanja.
Takav je sustav iznimno učinkovit i isplativ jer, kako se navodi, sprječava "dupliciranje mjerenja i opažanja" i uspostavu usporednih mjernih sustava, pojeftinjuje mjerenja i opažanja, sprječava šum u proizvodnji i iskorištavanju informacije.
Premda je Hrvatska višegodišnja članica međunarodne udruge GEO (Group on Earth Observation), koja skrbi o uspostavi i razvoju GEOSS-a, takav sustav u Hrvatskoj ne postoji, pa je u ponedjeljak potpisani ugovor o suradnji, kako se navodi, vrlo važan za pokretanje projekta GEO-HR za operativno uključivanje Hrvatske u GEOSS umrežavanjem svih entiteta koji provode mjerenja i opažanja u atmosferi, hidrosferi i litosferi na području Republike Hrvatske.