Gradonačelnik Bandić zahvalio je svim udrugama, institucijama i pojedincima koji su u ovih deset godina pomogli da se izgradi sklonište, kazavši kako su svi oni, na neki način, "savjest grada".
"Stara narodna kaže 'tko ne voli životinje, ne voli ni ljude', a ja bih to ublaženo formulirao 'tko voli životinje, voli i ljude'", rekao je Bandić.
Ispričao se što još nije napravljeno groblje kućnih ljubimaca te najavio da će do ljeta biti riješeni imovinsko pravni poslovi s državom kako bi se u Dumovcu napravilo groblje za kućne ljubimce, a bit će, kaže, mjesta i za udruge, azil za životinje te druge aktivnosti i sadržaje.
Ravnateljica Maljković podsjetila je da je sklonište prije dvije godine postalo dio ustanove Zoološki vrt, te rekla da je ono doživjelo velike promjene. Ustrojene su službe hvatača s petero ljudi koji 24 sata dnevno skupljaju ozlijeđene i napuštene kućne ljubimce i divlje životinje po ulicama, služba koja se bavi udomljavanjem životinja i edukacijom, a jedan se djelatnik bavi nadzorom udomljenih životinja, navela je. U skloništu ukupno radi 18 djelatnika, među kojima dva veterinara i sedam timaritelja.
Brojni srednjoškolci ovdje pohađaju praksu, odvija se i program edukacije vrtićke djece, a edukacija građana provodi se kroz akciju "Udomljavanje je fora", kazala je Maljković istaknuvši da su u protekloj godini udomili 551 psa te 59 mačaka.
Navela je i kako su hvatači na svojim intervencijama, uz ostale životinje, uhvatili 60-ak vrana, 30-ak zmija, 20-ak sova, nekoliko srna, šišmiša, kuna, dva konja, pa čak i jednu vidru.
Pročelnik Gradskog ureda za poljoprivredu i šumarstvo Emil Tuk rekao je kako će sklonište i dalje razvijati nove sadržaje i dopuniti postojeće.