Velimir Srića, ekonomski stručnjak i profesor na zagrebačom Ekonomskom fakultetu, gdje je knjiga i predstavljena, detektira ključne probleme Hrvatske, od nedostatka strategije i prezaduživanja do korupcije i lijenosti, utvrđuje terete naslijeđa i loš sustav vrijednosti, a nudi viziju Hrvatske kakva bi mogla postati za desetak godina. Među ostalim, predlaže da se Hrvatska razvija kao oaza zdravog života, država pravednosti, pionir pune ravnopravnosti spolova, zemlja s razvijenim otocima i prepoznatljivi svjetski brend.
Hrvatski predsjednik Ivo Josipović, autor predgovora, rekao je da Srića na pristupačan način analizira stanje s dobrim primjerima i poručuje kako naša kriza jest duboka, ali ne i beznadna.
Knjiga nudi ideje i optimizam, istaknuo je Josipović, dodajući da je autor ponudio dijagnozu, no i predvidio što bi Hrvatska mogla biti ako u njoj bude dovoljno pameti, rada, razumijevanja, truda i dijaloga. Josipović drži da bi Hrvatska trebala imati barem desetak različitih vizija o tome što će se dogoditi u sljedećem desetljeću, što bi, napomenuo je, bila dobra podloga za one koji moraju donositi odluke, a i omogućilo bi bolji unutardruštveni dijalog.
Recenzent Guste Santini ocijenio je da Srića dobro identificira krizu, a probleme hrvatskoga društva uzima kao izvorište uz pomoć kojega definira kako je kriza ujedno i šansa da "mijenjamo sebe i gledamo naprijed s vizijom". Po njegovim riječima, autor posjeduje talent kreativnog pisca koji i nasloženije probleme čitatelju može približiti na jednostavan, transparatentan i slikovit način, a da ne gubi na preciznosti izričaja.
Hrvatsko društvo je na prekretnici i treba mu takva vizija, nova platforma i paradigma, koja je kao hrvatski nacionalni program ponuđena u Srićinoj knjizi, istaknuo je Daniel Žderić iz zagrebačke izdavačke kuće "Profil" koja je, uz "Delfin, razvoj managementa", knjigu objavila.
Po riječima autora, na knjizi je radio tri mjeseca, no ona je nastajala trideset godina, s obzirom na to da se tom temom bavio više puta, među ostalim, putem knjige "Od krize do vizije" iz 1989. te radne skupine za strategiju informatizacije tadašnjeg predsjednika Stjepana Mesića.
Prva polovica knjige govori o problemima Hrvatske danas, a druga polovica kako bi ona trebala izgledati za deset godina, rekao je Srića, dodajući kako bi se poglavlje sa 63 mjere "prema Hrvatskoj 2020." moglo pretočiti i u političku akciju. Želja te knjige bila je da se podastre podloga za sanjanje, a ako smo se u tom snu prepoznali, možemo ga pokušati zajedno ostvariti, ustvrdio je.
Po njegovim riječima, politikom se, unatoč negativnim konotacijama i komentarima, ponovno počeo baviti zato što smatra da je došlo vrijeme da se promijeni sadašnje stanje i izbori bolja budućnost.