Predstavljajući pred 300 diplomata i novinara program jednogodišnjeg predsjedanja organizacijom koja okuplja najrazvijenije države svijeta (G8) te nova, brzorastuća gospodarstva poput Kine, Indije i Brazila, Sarkozy je pozvao i na oporezivanje financijskih transakcija, iako je priznao da tu zamisao mnogi odbacuju.
"Kako objasniti da reguliramo tržišta novca, a ne i tržišta robe", zapitao se Sarkozy i zauzeo se za obuzdavanje volatilnosti (nepredvidivosti) cijena hrane, prenosi agencija Reuters.
Cijene žita u Europi udvostručene su u 2010., a cijene nafte narasle su 30 posto zadnja četiri mjeseca 2010.
"Ako ništa ne poduzmemo prijete nam nemiri zbog hrane u najsiromašnijim zemljama", a ti bi se nemiri "vrlo nepovoljno odrazili na gospodarski rast", rekao je Sarkozy.
Najavio je da bi ruski predsjednik Dmitrij Medvedev trebao predsjedati radnom skupinom za regulaciju cijena poljoprivrednih proizvoda.
Visoke cijene hrane mogle bi negativno pogoditi potrošnju u novim gospodarstvima u usponu, što je napose zabrinjavajuće jer upravo te zemlje predvode svjetski gospodarski oporavak.
Sarkozy je u prioritete svog predsjedanja upisao reformu svjetskog monetarnog sustava i zato predložio da Međunarodni monetarni fond nadzire protok kapitala kao i neravnoteže svjetskih tržišta.
Reforma MMF-a je poželjna kako bi se prihvatili zajednički propisi, rekao je Sarkozy.
Njemačka kancelarka Angela Merkel i meksički predsjednik Felipe Calderon supredsjedali bi radnom skupinom o međunarodnom monetarnom sustavu, a skupina bi trebala biti predstavljena u ožujku, javlja AFP.
Sarkozy je otprije zagovarao reformu sustava Bretton Woods, koji je nastao nakon Drugoga svjetskog rata i počiva na američkom dolaru kao svjetskoj valuti, no nije pridobio mnogo sljedbenika.
"Francuska ne želi okončati ulogu dolara", rekao je Sarkozy u ponedjeljak i time prešutno prihvatio činjenicu da se njegovoj zamisli Washington oštro protivi.
Sarkozy je zatražio da britanski premijer David Cameron radi na pitanjima svjetskog upravljanja. I ranije je Sarkozy lobirao za uspostavu stalne financijske ustanove G20, koja bi postojala usporedo s MMF-om i Svjetskom bankom, no nije uspio dobiti veliku potporu.