LONDON - Trideset osam djela Williama Shakesperea (1564.-1616.) bit će odigrana na 38 jezika, od španjolskog i arapskog pa sve do urdua, tijekom niza predstava u povodu Olimpijskih igara u Londonu 2012. godine. Londonsko kazalište Globe, replika Shakespeareovog kazališta na obali Temze koje je izgorjelo 1613. godine, tijekom šest tjedana organizirat će posebne predstave od 23. travnja 2012. godine. i izvesti 38 dramskih djela velikog dramatičara. Shakespeareova djela "već su niz godina priznata kao međunarodni jezik i dokazala su da su nadrasla jezik na kojem su napisana", kazao je umjetnički direktor Globea. Tako će, među ostalim, "Kralj Lear" biti izveden na jeziku australskih aboridžina, "Izgubljen ljubavni trud" na znakovnom jeziku, "Julije Cezar" na talijanskom, "Troilo i Kresida" na maorskom, "Oluja" na arapskom, a "Henrik VIII." na španjolskom.
RIM - Prva izložba posvećena vizualnoj i umjetničkoj dimenziji europske punk kulture, ponajprije poznate po glazbi, otvorena je u petak u rimskoj vili Medici. Izložba Europunk, koja traje do 20. ožujka, posvećena je vizualnoj kulturi pokreta koji i nakon 35 godina "utječe na sve oblike umjetnosti", ističu organizatori. Punk rock rođen je u Sjedinjenim Državama, ali je u drugoj polovici '70-tih prerastao u anti-kulturu u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Nizozemskoj, Njemačkoj, Švicarskoj i Italiji. "Za taj je pokret bilo tipično da se glazbom i umjetnošću može baviti tko god hoće", objasnio je na konferenciji za novinare autor izložbe Eric Chassey. Među 550 izložaka su i slavni portret engleske kraljice s natpisom "God Save The Queen" preko očiju, koji je Jamie Reid napravio za Sex Pistolse te Destroy Shirt Malcolma McLarena i dizajnerice Vivienne Westwood. Na izložbi se može razgledati mnoštvo crteža, fanzina i omota ploča te filmova i letaka za koncerte. Europunk se otvara snimkom prvog televizijskog pojavljivanja Sex Pistolsa 1976. u emisiji "So It Goes" manchesterske televizije Granada, a završava prvim pojavljivanjem Joy Divisiona 1979. na BBC-u.
MONTERREY - Dva policajca odjevena u klaunove djeci nastoje usaditi pozitivne vrijednosti u najbogatijem meksičkom gradu Monterreyu, gdje karteli vode teritorijalne borbe i zapošljavaju tinejdžere ubojice. Između šala, policajci Tomas i Alexandro stavljaju šminku i postaju klaunovi "Slatkiš" i "Trubač", pružajući neobičan prizor u zemlji gdje je policija stalno pod optužbama za korupciju i povezanost s bandama. Meksiko su zahvatile borbe protiv narko-kartela, a trgovci ljudima iskorištavaju nedostatak radnih mjesta kako bi prisilili mlade ljude da im se pridruže nudeći im laku zaradu. Prošlog mjeseca, vojnici su uhitili 14-godišnjaka osumnjičenog za ubojstvo najmanje sedam osoba. Prije dvije godine, Tomas i Alexandro odložili su oružje i službene odore u korist perika i golemih cipela nakon što su shvatili da djeca nisu obraćala pozornost tijekom njihovih posjeta školama ili su ih se, u nekim slučajevima, i bojali. Sada, kada se policajci pojavljuju s klaunovskim 'make-upom' i komičnim predstavama, djeca kažu da više nisu uplašena kada čuju sirenu nadolazećeg policijskog automobila.