FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Cijena dionice Ine 3.300 kuna

Autor: nbrc
ZAGREB, 12. siječnja 2011. (Hina) - Dionica Ine i danas je najtrgovanija na Zagrebačkoj burzi, a do 14 sati promet tom dionicom iznosio je nešto više od 53,1 milijun kuna, uz rast cijene za 2,76 posto čime je cijena Inine dionice blago premašila 3.300 kuna, najvišu razinu od svibnja 2007. godine.

U 14 sati cijena Inine dionice iznosila je 3.300,10 kuna, a do tog je vremena protrgovano 16.258 dionica Ine.

Promet dionicom Ine danas do 14 sati je za oko 6,7 milijuna kuna viši nego ukupni jučerašnji promet Ininom dionicom na Burzi, a na intenziviranje trgovanja vjerojatno utječe i činjenica da se približava kraj roka javne ponude MOL-a.

Naime, rok malim dioničarima za prihvat opće ponude MOL-a za kupnju dionica Ine po cijeni od 2.800 kuna istječe krajem ovog tjedan, točnije u petak, 14. siječnja.

MOL je svoju ponudu najavio početkom prosinca prošle godine, nakon čega je Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) 3. prosinca privremeno obustavila trgovanje dionicama Ine, a nakon ukidanja suspenzije trgovanje je nastavljeno 14. prosinca i od tada se dionicama Ine intenzivno trguje na Zagrebačkoj burzi.

Tako je od 14. prosinca pa do danas do 14 sati Ininom dionicom ostvaren promet veći od 1,31 milijarde kuna, a protrgovano je gotovo 446 tisuća Ininih dionica.

To je oko 4,46 posto dionica Ine, a 55,7 posto od 800.910 dionica institucionalnih i malih dioničara na koje se odnosi ponuda MOL-a.

Mirovinski fondovi su, nakon ukidanja suspenzije trgovanja, dionicu Ine počeli kupovati po cijeni od 2.830 kuna, a nakon pet-šest dana cijena joj je počela rasti da bi početkom ove godine prešla 3.200 kuna, a sada i 3.300 kuna po dionici.

Temeljni kapital Ine podijeljen je na deset milijuna dionica, a dva najveća dioničara su mađarski MOL koji ima udjel od 47,16 posto, te hrvatska Vlada sa 44,84 posto.

Po posljednjim podacima Središnjeg klirinško depozitarnog društva (SKDD), važećim za uredovni dan 11. siječnja, AZ obvezni mirovinski fond ima 174.617 dionica Ine ili 1,75 posto i time je na trećem mjestu među deset vodećih dioničara Ine.

Na četvrtom je mjestu Raiffaisen obvezni mirovinski fond koji ima 80.000 dionica ili 0,80 posto, peti je PBZ Croatia osiguranje obvezni mirovinski fond sa 59.330 dionica ili 0,59 posto, a šesti na listi deset najvećih dioničara Ine je Erste plavi obvezni mirovinski fond koji, po posljednjim podacima SKDD, ima 45.872 dionice Ine što je udjel od 0,46 posto.

Tako ta četiri obvezna mirovinska fonda imaju ukupno 3,6 posto od ukupnog broja dionica Ine.

Glasnogovornik MOL Grupe u Hrvatskoj Domokos Szollar je na konferenciji za novinare početkom prosinca prošle godine, kada je i najavio ponudu MOL-a za otkup dionica od malih dioničara, potvrdio kako je želja MOL-a da postane većinski vlasnik Ine.

Da bi MOL stekao većinsko vlasništvo u Ini potrebno je da u općoj ponudi stekne najmanje oko 284,5 tisuća dionica ili oko 2,85 posto dionica Ine.

Hoće li i uspjeti znat će se nakon što objavi izvješće o rezultatima javne ponude, a rok za prihvat MOL-ove ponude istječe 14. prosinca, uključivo i taj dan.

Analitičari ne očekuju idućega tjedna znatnije promjene u vezi s cijenom dionice Ine.

"Ne očekujem znatnije promjene idućega tjedna u vezi s cijenom dionice Ine, jer putem burze ionako je sada otkupljuju mirovinski fondovi. A oni još dosad, uz udio Vlade, nisu uspjeli dosegnuti vlasnički udjel u Ini od 51 posto, odnosno još im nedostaje otprilike 1,5 posto dionica Ine. Morat ćemo pričekati izvješće MOL-a o rezultatima javne ponude, da vidimo koliko je dionica mađarska kompanija uspjela otkupiti. Tada ćemo imati jasniju sliku oko raspleta situacije u vezi s vlasništvom nad Inom", kaže Goran Vorkapić, broker i investicijski savjetnik u Centar banci.

(Hina) xbn ybn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙