Washington u "pismenosti" slijede Seattle, Minneapolis, Atlanta i Pittsburgh. Znanstvenici su poredali američke gradove u kojima se najviše čita na osnovi podataka o broju knjižara i knjižnica, broju i tiraži listova, broju objavljenih izdanja, dosegu obrazovanja i internetskim izvorima.
"Ovaj niz faktora mjeri korištenje ljudske pismenosti i time predstavlja veliku sliku kulturne vitalnosti nacije", rekao je vodeći autor istraživanja Jack Miller.
Znanstvenici su zabrinuti postojećim trendovima sve slabijeg čitanja. Tiraže novina u padu su, a broj knjižara se smanjuje otkako su 2003. godine počela istraživanja o pismenosti u američkim urbanim zonama.
U Minneapolisu, gdje je bilo 14 neovisnih knjižara na svakih 10 tisuća stanovnika, sada ih ima samo šest. U Bostonu, gdje ih je na isti broj ljudi bilo devet, sada su samo tri. Na nacionalnoj razini broj je s devet pao na šest.
Kupnja knjiga na internetu jest u porastu, ali ne tolikom da bi nadoknadila opći pad čitanja.
Znanstvenici navode da su javne knjižnice ostale utvrda pismenosti. "Čak i u teškim ekonomskim vremenima, gradske vlasti trude se osigurati svojim građanima bogate izvore za razvoj i održanje njihova čitalačkog ponašanja", rekao je Miller.