Sutkinja koja vodi predmet Rajka Tomerlin-Almer potvrdila je za Hinu kako je od estonskih vlasti dobila potvrdu da je Martić upoznat s optužnicom koju je protiv njega i Milana Čeleketića prije sedam godina podignulo zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo.
"Ovo smatram običnom provokacijom i ne prihvaćam", napisao je rukom Martić na dokumentu koji je sutkinja jučer dobila iz Estonije.
Iz dopisa je vidljivo da je Martić optužnicu odbio primiti i nije ju želio preuzeti, rekla je sutkinja, dodajući kako smatra da mu je ona uredno dostavljena pa se postupak može nastaviti.
Objasnila je da je riječ o optužnici koja još nije potvrđena jer je Martićev branitelj Dragutin Gajski na nju uložio prigovor o kojemu izvanraspravno vijeće ne može odlučivati dok se ne dostavi samom optuženiku.
"To je sada učinjeno i preostalo je čekati odluku vijeća. Ako optužnica bude potvrđena, od estonskih ću vlasti zatražiti privremeno izručenje i transfer optuženika kako bi mu se moglo suditi", rekla je sutkinja, koja ipak smatra kako je malo vjerojatno da će se to dogoditi, pogotovo ako za to bude trebao i Martićev pristanak.
Drugi vjerojatniji scenarij jest da će se 55-godišnjem Martiću suditi u odsutnosti. Prije te odluke sutkinja mora dobiti i mišljenje zagrebačkoga Županijskog državnog odvjetništva koje je 2003. optužilo Martića i Čeleketića za granatiranja i raketiranja Zagreba, Jastrebarskog i Karlovca u svibnju 1995. U tim je napadima poginulo sedam osoba, a 175 ih je ranjeno. Napadi su bili osveta pobunjenih Srba zbog akcije "Bljeska" u kojoj je Hrvatska oslobodila zapadnu Slavoniju.
Milan Martić, ratni čelnik hrvatskih Srba podrijetlom iz Knina, pravomoćno je na Haaškome sudu osuđen na 35 godina zatvora zbog progona, ubojstava, mučenja, deportiranja i ostalih zločina protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja rata počinjenih početkom 90-ih godina protiv Hrvata i ostalih nesrba u Hrvatskoj. Proglašen je odgovornim i za zapovijedanje raketnim napadima na Zagreb u svibnju 1995. godine u kojima je poginulo sedam osoba, a deseci su ranjeni.
Zbog terorističkih akcija i progona Hrvata iz kninskih sela Vrpolja i Potkonja, u Šibeniku je 1993. u odsutnosti osuđen na 15 godina zatvora.
Milan Čeleketić bio je potpukovnik JNA i zapovjednik okučanskog korpusa. Martić ga je u veljači 1994. imenovao zapovjednikom vojske samoproglašene Republike Srpske Krajine (RSK). Nakon poraza u zapadnoj Slavoniji dao je ostavku, a na njegovo je mjesto postavljen Mile Mrkšić.