Mediji prenose da se istraga u Finskoj, o isplati nezakonitih provizija u poslu finskog proizvođača oružja prilikom dogovaranja isporuke 135 oklopnih vozila za slovensku vojsku, nalazi pred završetkom.
Finska policija je završila svoj dio posla, ali predkazneni postupak nije završen jer čekamo na još neke informacije iz dviju država, rekao je u srijedu za Slovensku tiskovnu agenciju STA finski istražitelj afere Patria, Kaj Erik Bjoerkqist, potvrđujući da surađuju sa slovenskom i austrijskom policijom.
Dodao je da očekuje kako će istraga u Finskoj u cijelosti biti završena početkom sljedeće godine te da je osumnjičeno 13 Finaca i više stranih državljana.
Vjeruje se da Bjoerqist još čeka izvješće austrijskih istražitelja koji ispituju ulogu navodnih posrednika u isplati provizija prema Sloveniji, a riječ je o nekadašnjem zastupniku Patrije, Hermanu Riedlu, te kanadskom poduzetniku slovensko-austrijskog podrijetla Walteru Wolfu.
U Sloveniji je među petoricom protiv kojih je državno odvjetništvo prije tri mjeseca podnijelo optužni prijedlog u aferi "Patria" i nekadašnji premijer Janez Janša, sada čelnik najjače oporbene stranke.
Wolf je prošlog tjedna u razgovoru za tjednik "Demokracija", blizak Janšinoj stranci, izjavio da Janšu ni ne poznaje. "S njime nisam nikada govorio, a kamoli ga potkupio", rekao je Wolf. Najavio je da zato namjerava podići tužbu protiv nekadašnjeg predsjednika slovenskog parlamentarnog povjerenstva za slučaj Patria, Milana Cvikla, koji je izjavio da posjeduje dokument iz kojega proizlazi da je Janši izručio 300.000 eura.
Slovenski mediji navode da je Janša pod sve većim političkim pritiskom zbog afere za koju od samoga početka tvrdi da je lansirana kako bi ga se 2008. spriječilo da osvoji još jedan premijerski mandat.
Janša je početkom ovog tjedna izjavio da se s aferom Patrija stvari vuku iz političkih razloga i da postoje "dvostruki kriteriji", izražavajući sumnje u nepristranost tužiteljice Branke Zobec Hrastar koja je napisala optužni prijedlog protiv njega i još četvorice njegovih bivših bliskih suradnika.
Zbog takvih izjava i Janšinih kritika na račun sudstva zadnjih je dana više istaknutih slovenskih političara i vladinih dužnosnika, uključujući i predsjednika države Danila Tuerka izjavilo da oporbeni čelnik tako pokušava "odvratiti pozornost" od vlastita slučaja budući da je protiv njega pokrenut kazneni postupak.
Slovenski parlament u sadašnjem mandatu ima dva istražna povjerenstva koja se bave aferom Patria i "tragom novca" od navodno isplaćenih provizija. Jedno od povjerenstava ispituje pokretače dviju besplatnih novina, "Ekspres" i "Slovenski tjednik", koji su vodili predizbornu kampanju za Janšinu Slovensku demokratsku stranku (SDS) pred parlamentarne izbore 2008. godine, nakon čega su prestali izlaziti.
Povjerenstvo želi doznati jesu li istinite pretpostavke, koje su se pojavile od samoga početka afere, da je Janšina stranka sredstva za kampanju i za pokretanje spomenutih novina koje su osnovane preko trećih osoba, a nakon izbora prestale izlaziti, dobila upravo iz nezakonitih provizija za sklapanje ugovora slovenske vojske i "Patrije".
Prema izvornom ugovoru, Slovenija je od Patrije trebala nabaviti 135 oklopnih vozila s naoružanjem u vrijednosti 178 milijuna eura, a sadašnja vlada nastoji revidirati ugovor i smanjiti broj vozila na trećinu.
Navodno je preko posrednika u Austriji bilo isplaćeno 8,1 milijuna eura.
U aferi "Patria" u Sloveniji se terete i nekadašnji ministar obrane Karl Erjavec, te bivši načelnik glavnog stožera slovenske vojske Albin Gutman, ali ne za korupciju nego za sklapanje štetnog ugovora, odnosno nesavjesno postupanje u službi.