FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Oporba i vladajući oprečno o gubitcima u državnim poduzećima

Autor: trub
ZAGREB, 10. prosinca 2010.(Hina) - Iako su suglasni da se državnim poduzećima uglavnom loše gospodarilo, oporbeni i vladajući saborski klubovi iznijeli su oprečne razloge - dok oporba upozorava da su državna poduzeća često služila samo kao izvor novca za stranke na vlasti, bez ikakve odgovornosti za javna sredstva, vladajući ističu da razlozi dobrih ili loših poslovnih rezultata leže u osobnoj odgovornosti onih koji upravljaju poduzećima.

"Državna poduzeća služila su kao zavod za zapošljavanje vladajuće stranke", ocijenio je Ivo Jelušić (SDP) u raspravi o izvješću o poslovanju poduzeća od posebnog državnog interesa.

HDZ je prozvao da je, osim što je u javna poduzeća postavljao svoje i kadrove koalicijskih partnera, iz njih izvlačio velik novac, a dokaz čega su, napominje, i aktualne afere.

"Silni su se novci izvlačili za interese stranaka i pojedinaca, koji su jako dobro živjeli, a sve smo mi plaćali", poručio je, ističući i da se na vodeća mjesta u državnim poduzećima dolazilo po načelu - slušaj i radi što ti se kaže.

Goran Beus Richembergh (HNS/HSU) izvješću je zamjerio da metodološki ne razrađuje zašto velika državna poduzeća imaju na stotine milijuna kuna nenaplaćenih potraživanja, uvjeren da iza toga stoji politička korupcija, odnosno isplate donacija strankama i pojedincima.

"Post festum, u 2010., doznajemo za famozni sastanak u vladi gdje se državnim poduzećima sugeriralo da posluju s Fimi medijom, doznajemo i za druge afere koje se danas valjaju u javnost, u DORH-u i sudovima. One pokazuju da su sredstva državnih poduzeća bila rezervni izvor za pokriće stranačkih i troškova odabranih i pravovjernih pojedinaca", poručio je.

Da se u državnim poduzećima od 2004. do 2010. radilo po načelu "uđi i kradi" smatra i Damir Kajin (IDS).

No, njega jednako zabrinjava i to što, kako je rekao, tajkuni iz privatizacijske pljačke 90-ih neće odgovarati ni vratiti ukradeni državni novac.

"Nije problem pokrenuti kazneni postupak protiv bivšeg premijera, ali volio bi vidjeti kada će se tako ići i protiv nekog od tajkuna iz 90-ih", naglasio je Kajin.

I Dinko Burić (HDSSB) smatra da se u državnim poduzećima, "pod palicom HDZ-a", odvijala "besprimjerena pljačka". "HDZ-ov slogan 'Država to sam ja' jako je opasan za demokraciju, ali još je opasniji što nisu stali samo na riječima, već su trgovačka društva u državnom vlasništvu pretvarali u privatne tvrtke", kazao je.

Goran Marić (HDZ), pak, ističe kako odgovornost za loše, ali i dobro poslovanje državnih poduzeća leži u članovima njihovih uprava te nadzornih odbora. "Imamo ljudi, ali problem je u selekciji", poručio je.

Nužnim je ocijenio promjenu klime po kojoj bi se javno, državno dobro trebalo više cijeniti nego vlastito.

"Često gledamo kako se svi busaju u prsa domoljubljem, a domoljublje se mjeri kakav je odnos prema državi. Trebaju nam oni koji prema javnoj imovini imaju bolji odnos nego prema osobnoj", istaknuo je Marić.

Nužnim smatra i da uprave tih poduzeća donose zahtjevnije poslovne planove, jer će tako, tvrdi, ona poduzeća koja posluju s dobitkom imati još bolje rezultate, a gubitaši će prerasti u one koji ostvaruju dobit. "Ona uprava koja ne prihvati taj poslovni plan neka ne prihvaća ni tu funkciju", istaknuo je.

Stanko Grčić (HSS) slaže se s Marićem da vladine mjere za odgovornije i racionalnije poslovanje državnih poduzeća daju rezultata, uvjeren da samo nove investicije mogu osigurati dugoročan i održiv razvoj te konkurentnost gospodarstva.

Posebno bi, ističe, trebalo poraditi na provođenju antikorupcijskih mjera u državnih poduzećima.

(Hina) xtr/xrkor ymć

An unhandled error has occurred. Reload 🗙