U pismu poslanom hrvatskom predsjedniku Ivi Josipoviću, predsjedniku Hrvatskog sabora Luki Bebiću, predsjednici Vlade Jadranki Kosor te vukovarskom gradonačelniku Željku Sabi, Mataja kaže da se na taj korak odlučio "ohrabren razinom suradnje i uzajamnog razumijevanja koja je izražena posjetom predsjednika Srbije Borisa Tadića Hrvatskoj".
Ističući kako je Tadićev posjet Hrvatskoj izvanredna prigoda da dio, kako kaže, hrvatske „manjine“ dobije istu mogućnost kao i srpska manjina u ostvarivanju prava na naknadu posljedicom srpske agresije kojom su građani nesrpske nacionalnosti napuštali razorene domove, a građani srpske nacionalnosti svoju domovinu.
"Uništena materijalna dobra hrvatskih građana u mnogo slučajeva relativizirana su nedostatkom vrijednosnog ekvivalenta do temelje uništenih objekata", upozorava Mataja.
Podsjećajući da su u ime dobrosusjedskih odnosa i buduće suradnje oba predsjednika izjavila da će se "zamračene činjenice nestalih, pogubljenih ili krivo prosuđenih osvijetliti i omogućiti povratak onima koji to žele ili novčano nadoknaditi onima što ne žele povratak", Mataja pita "tko će štititi interese hrvatskih građana za nadoknadu faktičke vrijednost uništene nekretnine s pokretninama, u ovom slučaju, vukovarskih građana, kojima je stambena površina pretvorena u pustu katastarsku česticu".
"Dakle", nastavlja, "tko će braniti interese Hrvata istom mjerom koja je ponuđena Srbima u Hrvatskoj?
U otvorenom pismu Željko Mataja navodi i osobni slučaj obiteljske kuće u Vukovaru, koja je potpuno razorena tijekom srpske agresije.
"Razorena do temelja obiteljska kuća, stilski i drugi namještaj razmješten u osam soba, kao i brojni predmeti uporabne vrijednosti, te slike, fotografije, posteljina i mnogo toga neprocjenjive emocionalne vrijednosti tek sad dolaze do crte da i građani Hrvatske ostvare naknade koje ne smiju biti samo simbolične. Eventualni otkup vlasništva ne smije ostati na crti građevinskog zemljišta ako je ono ostatak do temelja razorene kuće i to po cijeni otkupa koji je bliži ucjeni nego li naknadi za uništen stambeni prostor", stoji, uz ostalo, u otvorenom pismu Željka Mataje, koji od državnih dužnosnika traži da nasljednici uništenih nekretnina u srpskoj agresiji dobiju pravednu naknadu, a za koju sada "nemaju ni pravnu ni političku podlogu".
Također traži da to pitanje dobije odgovarajuće mjesto u budućoj suradnji dviju država te da se u tom kontekstu omogući naknada u suradnji s Republikom Srbijom.