Osim djelatnika Javnoga komunalnog poduzeća Bilan iz Orebića i članova Udruge Bofor iz Vignja u čišćenju, koje je počelo jučer, sudjeluju komunalne tvrtke s orebićkog područja, ronioci iz Trstenika i Šibenika predvođeni Kristijanom Curavićem, članovi Ronilačkog kluba Dubrovnik i Mljet te ekološki brodovi.
Načelnik orebićke općine Tomislav Jurjević procjenjuje da će čišćenje potrajati tjedan dana, a Kristijan Curavić da bi za čišćenje podmorja trebalo desetak dana i u njemu bi trebalo sudjelovati 50-ak ljudi koji najprije moraju utvrditi količinu otpada pod morem.
Kad je riječ o onečišćenje mljetskog područja, odnosno nacionalnog parka, ravnatelj Osvin Pečar kaže kako se isti problem ponavlja iz godine u godinu, osobito tijekom jeseni zbog jaka juga koje donosi smeće iz južnih krajeva mahom iz Albanije, odnosno Italije i Grčke.
Ove godine "igrom slučaja smeće je završilo na pelješkoj strani", kaže Pečar te dodaje kako smeća ima i na Mljetu, ali ne više nego proteklih godina. Brane su postavljene na mljetska jezera i obično zaustave veće količine smeća, istaknuo je.
U NP-u, dodao je, nema više smeća nego prijašnjih godina, a uklanja se cijele godine. Tijekom čišćenja dogodio se i manji izgred kad se ronilac Kristijan Curavić ubo na iglu i nalazi se u Trsteniku. Po Jurjevićevim riječima on će ipak otići na pregled u dubrovačku opću bolnicu.
Onečišćenje mora i priobalja na tom je području primijećeno prije četiri dana.