Provedba Projekta započela je u siječnju 2006. s ciljem poboljšanja organizacije i kvalitete pružanja socijalnih usluga, razvoja informacijskog upravljačkog sustava te poboljšanja materijalnih uvjeta u ustanovama socijalne skrbi putem infrastrukturnih ulaganja.
Ukupni troškovi projekta iznosili su 42,9 milijuna eura od čega je zajam Svjetske banke iznosio 31 milijun eura. Vlada je financirala s 10,5 milijuna eura, dok je darovnica Švedske agencije za međunarodni razvoj (SIDA) iznosila 1,4 milijuna eura.
Projektom je, među ostalim, razvijena nova metodologija socijalnog planiranja u okviru koje su već pripremljeni planovi za 10 županija, koja omogućuje bolju koordinaciju i učinkovitiju provedbu mjera socijalne zaštite i osnažuje županije za daljnju decentralizaciju koja se očekuje u tim područjima.
Razvijeni su standardi kvalitete pružanja socijalnih usluga i postupno se uvode u ustanove socijalne skrbi diljem zemlje.
Putem Programa za inovacije i učenje financirana su 34 inovativna projekta pružanja socijalnih usluga u zajednici koji pružaju neki oblik socijalne skrbi za 8860 osoba. Programi su priprema za postupke daljnje deinstitucionalizacije u sustavu socijalne skrbi.
Razvijen je i pilotiran software (programska podrška) za novi sustav upravljanja informacijama u socijalnoj skrbi koji će omogućiti kontrolu dostupnosti sredstava onima kojima su sredstva i namijenjena.
Poboljšani su životni uvjeti u 45 domova socijalne skrbi. Danas 73 posto domova socijalne skrbi ispunjava javno-zdravstvene standarde u usporedbi s 30 posto prije početka projekta;
Izrađena je nova organizacija poslovnih procesa u centrima za socijalnu skrb temeljena na načelu ureda sve na jednom mjestu (one-stop office) i provodi se u 20 ustanova čime se omogućuje socijalnim radnicima da provode manje vremena na administrativnim poslovima, a više u radu s korisnicima;
Obnovljeno je ili novosagrađeno 14 centara za socijalnu skrb.
Voditelj ureda Svjetske banke u Hrvatskoj Hongjoo J. Hahm istaknuo je da djeca i mladi bez odgovarajuće roditeljske skrbi , osobe s invaliditetom, stariji ili bolesni, nezaposleni ili osobe koje ne mogu raditi, zaslužuju najbolju kvalitetu usluga ili pomoći koju im sustav socijalne skrbi može ponuditi.
Dodao je kako su u Svjetskoj banci osobito ponosni na inovacije koje su ostvarene u pružanju socijalnih usluga u zajednici zahvaljujući Programu za inovacije i učenje, koji je uveo mnoge nove i inovativne usluge usmjerene na poboljšanje kvalitete programa prevencije i reintegracije za socijalno ugrožene osobe.