Međunarodni simpozij organizirali su hrvatsko i mađarsko društvo "Hipertenzija" te sveučilišta iz Osijeka, Zagreba i Pečuha.
Premda više čimbenika uzrokuje povišeni krvni tlak, koji uzrokuje ozbiljne zdravstvene tegobe, kardiovaskularne, bubrežne i mnoge druge, unošenje tzv. kuhinjske soli posebno je opasno te je nužno preventivno djelovati već u djece najmlađe dobi.
Na skupu je rečeno kako zabrinjava to što je u porastu povišeni krvni tlak u tinejdžera. Kako je istaknuto, maloj djeci uopće ne treba stavljati sol u hranu jer je ima dovoljno u namirnicama koje uzimaju. Odrasle osobe umjesto šest grama soli na dan, što je dovoljna količina, u Hrvatskoj, primjerice, unose i 30 i više grama, a u razvijenim zemljama svijeta taj se unos sve više smanjuje.
Kontinentalna Hrvatska zbog načina prehrane, koji se sastoji većim dijelom od jake hrane i masnoća, prednjači po pacijentima oboljelim od hipertenzije, premda, kako je rečeno, i ona područja gdje se više jede riba i lakša hrana također bilježe porast osoba s povišenim krvnim tlakom. Preporuka je zato svakom pojedincu da unosi što manje soli i redovito se bavi fizičkim aktivnostima te da redovito mjeri krvni tlak.
Mnoge zemlje u svijetu smanjuju količinu soli u pekarskim proizvodima najprije za 10 do 15 posto, a zatim i do 25 posto, što se preporučuje i hrvatskim pekarima, istaknuto je.