"Tim ćemo argumentima uvjeriti građane da je ulazak u EU izvrsna šansa", rekao je Vandoren na konferenciji "Hrvatska u EU" u panelu "Hrvatska u EU – za i protiv".
On očekuje da će veliki broj hrvatskih građana izaći i glasati "za" na referendumu o pristupanju koji bi se trebao održati na jesen iduće godine.
Glavni hrvatski pregovarač Vladimir Drobnjak smatra da je Unija prilika za bolji život za svakoga.
"Postoje politički, gospodarski, kulturološki i geostrateški razlozi", rekao je Drobnjak ističući da je za korištenje Unijinih fondova ključna regionalna i lokalna samouprava.
"Ključno za korištenje fondova je razvijati sposobnosti njihova korištenja na lokalnoj razini,kao i u glavnom gradu", smatra Drobnjak.
Glavni tajnik HDZ-a Branko Bačić kao glavnu prednost ulaska u Uniju ističe stabilnost, jer je EU donijela mir na cijelom svom prostoru.
"Europska administracija košta, ali jedan dan rata košta puno više nego što su sve zemlje članice uložile u proteklih 60 godina", istaknuo je Bačić.
Potprdsjednik Hrvatskoga sabora i predsjednik HSS-a Josip Friščić ocijenio je kako se pred Hrvatskom i Europom nalaze tri temeljna izazova: stvaranje konkuretnog gospodarstva, kroz reformu obrazovanja i stjecanje novih znanja te stvaranje socijalne sigurnosti, jer Europa ubrzanim koracima napušta eru liberalnog kapitalizma. Kao treći cilj Friščić je naveo potrebu iskoraka u populacijskoj politici, ocijenivši kako podatci govore da bi Hrvatska i Europa, brzo mogli ostati bez radne snage, ako se ne preokrenu sadašnji trendovi.
Cilj je stvoriti društvo jednakih šansi, odnosno da ono što se nauči u Osijeku, Zagrebu ili Rijeci, vrijedi u Beču, Berlinu ili Parizu, istaknuo je Friščić.
Potpredsjednik SDSS-a Milorad Pupovac kazao je kako su razlozi za ulazak u Europsku uniju građanska i ljudska prava, koja, uz tržište te slobodu kretanja, ljudi roba i kapitala, u Europskoj uniji predstavljaju temelj objedinjavanja.
Kao drugi razlog Pupovac navodi "dobru vladavinu", kao jednu od najvažnijih vrijednosti EU, ocijenivši kako se država do sada nije pokazala kao dobar servis građanima, već više kao sredstvo za stjecanje političke moći ili nametanje određenih rješenja.
Europska unija je za nas prilika da budemo ravnopravniji prema drugim europskim narodima, nego što ovoga trenutka jesmo, jer naše iskustvo s ekonomskim, tržišnim i drugim oblicima ravnopravnosti, nije takvo, da možemo u cijelosti biti zadovoljni, rekao je Pupovac.
Ocijenio je kako bi, osim tima koji vodi pristupne pregovore, trebali početi pripremati tim, koji će voditi računa o tome što raditi nakon što završimo pregovore.
Konferencija "Hrvatska u EU", koju organiziraju Zaklada Hrvatskog državnog zavjeta i Centar za europske studije iz Bruxellesa završava panel-raspravom "Mladi u EU".