"S približavanjem 20. obljetnice samostalnosti sve je više znakova da Pahorova vlada želi napraviti hrabre korake kako bi ubrzala rast, kompetitivnost i regionalni utjecaj", piše britanski list koji kao ilustraciju promjena u vanjskoj politici ističe deblokadu hrvatskih pristupnih pregovora nakon što je na referendumu tijesnom većinom potvrđen arbitražni sporazum s Hrvatskom.
"Time je uklonjena glavna prepreka hrvatskim pregovorima s Europskom unijom, a pokazalo se da je Slovenija konačno spremna preuzeti aktivniju ulogu u regiji", piše Financial Times.
"Dvije trećine slovenskih investicija u inozemstvo odnose se na Balkan. Mi imamo određenu odgovornost da Hrvatskoj i Srbiji pomognemo pri njihovu uključivanju u Europsku uniju", izjavio je za FT slovenski ministar za razvoj i europske poslove Mitja Gaspari. "Željeli bismo biti sponzor pozitivne energije u regiji i nadamo se da to tako vidi i Europska unija", dodao je Gaspari.
Britanski list ocjenjuje međutim da je i za preuzimanje aktivnije uloge u vanjskoj politici i ponovnu ulogu regionalnog lidera za Pahorovu vladu od bitne važnosti koliko će vratiti povjerenje javnosti u potrebu korjenitih ekonomskih reformi kako bi se država izvukla iz "duboke recesije" budući da je tradicionalno da se za sve odluke traži širi konsenzus.
Spremnosti za radikalne reforme u Sloveniji do sada nije bilo jer su ranijih godina ostvarivane visoke stope rasta. Kompetitivnost se povećavala plivajućim tečajem domaće valute, no Slovenija je u međuvremenu preuzela euro i sada to više ne može, nego mora smanjiti troškove i visok budžetski deficit od 5,8 posto. Slovenski javni dug trenutačno iznosi 40 posto BDP-a, ali bi idućih godina bez reformi mogao brzo narasti, upozorava FT.