Slovenska vlada prošloga je tjedna imenovala Kučana (69) posebnim izvjestiteljem za BiH, a u medijima su krenule brojne špeklacije o značenju tog imenovanja, od nagađanja da bi on mogao biti nasljednik Valentina Inzka na mjestu visokog predstavnika međunarodne zajednice do toga da će Kučan posredovati kako bi u BiH došlo do ustavnih promjena potrebnih za približavanje Europskoj uniji.
Pahor je govoreći o imenovanju, objasnio da se vlada na to odlučila kako bi imala elaborirana stajališta prema europskim sugovornicima kad se radi o napretku BiH prema EU-u.
Ljubljanski list "Dnevnik" u ponedjeljak navodi da se govori kako je slovensku vladu Bruxelles zamolio da predloži nekoga tko razumije "kompilicirane prilike u BiH" u kojoj je neslaganje oko ustavnih promjena potrebnih za funkcioniranje države jedan od glavnih razloga zaostajanja BiH u odnosu na druge države u regiji, kad se radi o europskim integracijama. Slovenski diplomati slažu se, navodi "Dnevnik", kako je Kučan odlično ime za tu ulogu. On bi navodno, tvrdi list, trebao svojevrsnom tajnom diplomacijom postići slaganje triju strana u BiH oko ustavnih promjena. Premijeru Borutu Pahoru navodno je rekao da će se te uloge prihvatiti ako je to u slovenskom nacionalnom interesu. "Dnevnik" dodaje da u Bruxellesu nije potvrđeno da su od slovenske vlade tražili imenovanje izvjestitelja za BiH.
Ljubljansko "Delo" navodi da bi moguća Kučanova misija mogla ponovno istaknuti ulogu Ljubljane kao poznavatelja BiH i savjetnika Europske unije za pitanja Balkana, te da je bivši slovenski predsjednik često izražavao mišljenje kako je međunarodna zajednica pogriješila kada je dopustila da u BiH ojačaju entiteti na račun središnje države.
Kučan se već oko godinu dana spominje u ulozi svojevrsnog europskog posrednika u BiH, tvrdi vodeći slovenski list ocjenjujući da sadašnji predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Inzko nije uživao punu potporu međunarodne zajednice u svojim naporima.
Bivši slovenski predsjednik Milan Kučan trebao bi navodno diskretnom "shuttle diplomacijom", a onda i pregovorima iza zatvorenih vrata, pokušati doći do dogovora svih triju strana u BiH o potrebnim ustavnim promjenama, nakon čega bi se pristupilo izradi konkretnijeg dokumenta o novom ustavu, tvrdi vodeći slovenski dnevni list.
Mediji navode da bi više o samoj inicijativi i ulozi Kučana moglo biti poznato do kraja ovoga tjedna jer je on od Pahorove vlade zatražio preciznija uputstva. Po njihovoj ocjeni Kučan bi u svojoj misiji najviše otpora mogao doživjeti od premijera Republike Srpske Milorada Dodika. Dodik je za slovensku televizijsku postaju POP-TV već rekao da Kučan ne može pomoći održavanju BiH kad je "zajedno s Miloševićem i Tuđmanom radio na razbijanju Jugoslavije".