Izaslanici zemalja članica PAM-a u dva dana raspravljat će o političkoj i sigurnosnoj te o gospodarsko-socijalnoj i ekološkoj suradnji s naglaskom na klimatskim promjenama, izvorima vode i energije.
Treći tematski blok obuhvaća dijalog među civilizacijama i ljudska prava.
U sklopu 5. sjednice bit će izabran novi predsjednik PAM-a i dodijeljene nagrade za 2010.
Bebić bi na rubu skupa trebao održati više bilateralnih susreta u subotu.
Prva sjednica PAM-a održana je u rujnu 2006. u jordanskome glavnome gradu Amanu, čime je uspostavljena prva istinski mediteranska politička ustanova.
Misija PAM-a je osigurati središnju ulogu Mediterana, koji je kolijevka različitih kultura i vjeroispovijesti, a još i danas veliko središte kulturne i gospodarske razmjene. No Mediteran je i zona stalnih sukoba i trvenja i parlamenti trebaju igrati važnu ulogu u pronalaženju rješenja za izlazak iz kriza koje priječe razvoj regije.
Zamisao o osnutku PAM-a potječe iz 1991. kad je Međuparlamentarna unija nizom konferencija i susreta počela promicati proces sigurnosti i suradnje, međukulturalni dijalog i partnerstvo u Mediteranu, što je postao proces CSCM, a nadahnuo je druge inicijative poput Barcelonskog procesa.
Članice PAM-a su Albanija, Alžir, Bosna i Hercegovina, Cipar, Crna Gora, Egipat, Francuska, Grčka, Hrvatska, Izrael, Italija, Jordan, Libanon, Libija, Malta, Makedonija, Maroko, Monako, Palestinska samouprava, Portugal, Srbija, Slovenija, Sirija, Tunis, Turska.
Pridružene članice su Magrepska arapska unija, Rumunjska i Parlamentarna skupština Zapadnoeuropske unije.