Riječ je o radionici posvećenoj smanjenju onečišćenosti prouzročenoj radom elektroenergetskih pogona, održanoj u organizaciji Regionalnog vijeća za suradnju (RCC). Na skupu sudjeluju predstavnici vladinih agencija zaduženih za očuvanje okoliša te energetiku kao i elektroprivreda Albanije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Crne Gore, Hrvatske, Srbije, Kosova i Moldavije, država koje su 2005. godine potpisale sporazum o uspostavi energetske zajednice jugoistočne Europe, kao i drugih zemalja-članica RCC-a.
Koordinator u tajništvu ENC Dirk Buschle pojasnio je kako je svrha skupa analizirati dosadašnji tijek provedbe pravne stečevine EU u području zaštite okoliša kada je riječ o onečišćenosti prouzročenoj radom pogona za proizvodnju električne energije te rafinerija nafte s obzirom da je 2017. godina postavljena kao vremenska granica za prilagodbu zakonodavstva zemalja regije onome koje je na snazi u članicama Unije.
Na skupu je istaknuto kako je u strategiji Europske unije do 2020. godine razvitak i veća uporaba obnovljivih izvora energije na vrhu popisa prioriteta, što je važno za zaštitu okoliša ali i predstavlja značajan izvor ušteda.
Miroslav Kukobat, koji je u Glavnom tajništvu RCC-a zadužen za područje infrastrukture i energetike, podsjetio je ovom prigodom kako bi na taj način članice EU u idućih deset godina samo na uvozu nafte i plina mogle uštedjeti i do 60 milijardi eura.
"To je ujedno od vitalnog značenja za energetsku sigurnost", kazao je Kukobat.
Razvitak obnovljivih izvora energije uz to osigurava i otvaranje novih radnih mjesta a prema dostupnim procjenama na taj način bi do posla moglo doći više od milijun ljudi.