To je prva od planiranih triju radionica u okviru FP7 projekta SPIRIT (Support of Public and Industrial Research using Ion Beam Technology), a dio je inicijative Europske unije, kako je danas izvijestio IRB, da se što je moguće više iskoriste najbolje akceleratorske istraživačke infrastrukture u EU.
U radu radionice sudjeluje 60 znanstvenika iz 15 europskih zemalja, među kojima i predavači iz partnerskih institucija projekta SPIRIT.
Svrha je tih radionica upoznati širi krug znanstvenika s mogućnostima akceleratorskih metoda koje se mogu primijeniti u istraživanjima iz fizike, kemije, biologije i medicine, te tako povećati broj korisnika i dostupnost europskih akceleratorskih postrojenja. Tema prve, plitvičke, radionice je prikaz novih detektorskih sustava za istraživanje novih materijala ionskim snopovima.
Prvi akcelerator na IRB-u izgrađen je 1956. Duga tradicija, pomoć EU-a, IAEA-e i hrvatske vlade pridonijeli su izgradnji modernog akceleratorskog centra u kojem se danas nalaze dva akceleratora i osam eksperimentalnih linija, usmjerenih na primjenu tehnologije svjetlosnih snopova. Na osnovi toga IRB je ravnopravan član konzorcija sastavljena od znanstvenih instituta i sveučilišta iz Njemačke, Francuske, Velike Britanije, Belgije, Portugala, Švicarske i Slovenije.
Sudionici skupa posjetit će 27. listopada akceleratorski centar IRB-a te razgledati najnovije dogradnje akceleratorskog sustava.