FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

HGSS sudjelovao na Kongresu svjetskih spasilačkih službi u Slovačkoj

Autor: spar
ZAGREB, 12. listopada 2010. (Hina) - Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS) i ove je godine sudjelovala na Kongresu svjetskih spasilačkih službi IKAR-CISA-ICAR, koji se od 6. do 9. listopada održao u slovačkim Tatrama, izvješćeno je danas na internetskim stranicama HGSS-a.

IKAR-CISA-ICAR (Internationale Kommission für Alpines Rettungswesen - Commission Internationale de Sauvetage Alpin - International Commission for Alpine Rescue) je međunarodna asocijacija gorskih spasilačkih službi, kojoj je cilj standardizacija tehnike i taktike gorskog spašavanja te razmjena iskustva, kako bi se tak iznimno težak i opasan posao učinio što učinkovitijim.

Kongres se obično održava u malim planinskim mjestima, u blizini velikih skijališta, odnosno mjesta gdje dolazi veliki broj ljudi kako bi se penjao, planinario ili bavio nekom drugom aktivnošću u prirodi. Ovogodišnji IKAR-CISA kongres održan je u srcu slovačkih Visokih Tatri u mjestu Stary Smokovec, na 1010 metara nadmorske visine.

Domaćin kongresa na kojem se okupilo oko 300 sudionika, bila je slovačka Horska zachranna služba.

Rad u IKAR-CISA organiziran je kroz četiri komisije i jednu podkomisiju: komisije za za lavine, za zemaljsku tehniku, za zračnu tehniku te za alpsku medicinu, kao i podkomisija za lavinske i potražne pse.

Središnja tema IKAR-a bilo je spašavanje/evakuacija sa žičara te spašavanje paraglidera sa stabla ili žičare. U 10-tak demonstracija nekoliko je službi prezentiralo svoje tehnike spašavanja sa žičara odnosno stabala.

Desetak predstavnika HGSS-a sudjelovali su u radu stručnih komisija, a posebno su bile zapažene dvije prezentacije Dalibora Ivelje iz HGSS Stanice Split "Antirotacijsko uže" te "Upotreba ručne IC kamere iz helikoptera".

Domaćini su svoj rad prikazali kroz vježbu speleo spašavanja, koja se održala u turistički uređenoj jami, gdje su demonstrirane razne tehnike spašavanja u speleološkim objektima.

Gorski spašavatelji iz nekoliko alpskih zemalja prvi put su se sastali 1948. godine da bi danas IKAR-CISA okupljao više od 50 organizacija (od čega više od 30 gorskih spasiteljskih službi) iz 33 zemlje - od Japana i SAD-a pa do većine Europskih država.

I Hrvatska je bila domaćin jedne konferencije IKAR-CISA i to 2001. g. u Makarskoj, a ove se godine HGSS ponovno kandidirao za domaćinstvo konferencije.

U priopćenju se ističe kako kako "HGSS nastavlja aktivno pratiti pa i kreirati svjetske spasilačke trendove" te se ocjenjuje da su "HGSS i Hrvatska po svemu dosegli najviše sigurnosne standarde gorskog spašavanja".

(Hina) xsp/pp ysp

An unhandled error has occurred. Reload 🗙