FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Reakcije na pogubljenje Sadama Huseina (4)

Autor: ;vrad;
ZAGREB, 30. prosinca 2006. (Hina) - Nastavljaju stizati reakcije iz svijeta na pogubljenje bivšeg iračkog predsjednika Sadama Huseina.
ZAGREB, 30. prosinca 2006. (Hina) - Nastavljaju stizati reakcije iz svijeta na pogubljenje bivšeg iračkog predsjednika Sadama Huseina.

Ravnatelj tiskovnog ureda Svete Stolice nazvao je pogubljenje Sadama Huseina u subotu "tragičnim", izrazivši bojazan da ono može potaknuti osvetu i novo nasilje.

Pogubljenje je "tragično i razlog je za tugu" rekao je vlč. Federico Lombardi za francuski program Vatikanskog radija.

U posebnom komentaru za engleski program iste postaje Lombardi je kazao da se smrtna kazna ne može opravdati "ni ako je osuđenik počinio teške zločine" i opetovao je stajalište Katoličke crkve koja se protivi smrtnoj kazni.

U razgovoru objavljenom u talijanskom dnevnom listu početkom tjedna, vatikanski diplomat i stručnjak za pravosudna pitanja, kardinal Renato Martino rekao je da smaknuće Sadama Huseina znači kazniti "zločin drugim zločinom".

Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je u subotu da "poštuje" smrtnu presudu izvršenu nad Sadamom Huseinom koji je obješen u zoru, podsjetivši da se Berlin protivi primjeni smrtne kazne.

"Poštujemo presudu", rekla je novinarima Merkel koja se priprema da 1. siječnja preuzme predsjedanje Europskom Unijom.

Španjolska vlada izjavila je u subotu da "žali" zbog pogubljenja bivšeg iračkog predsjednika, podsjetivši da je odgovoran za "teške povrede ljudskih prava".

"Španjolska vlada, sukladno svom stajalištu, kao i stajalištu EU-a protiv smrtne kazne, žali zbog pogubljenja iračkog diktatora Sadama Huseina", piše u priopćenju španjolskog ministarstva vanjskih poslova.

Tri sjeverne zemlje EU-a, Švedska, Danska i Finska kritizirale su u subotu pogubljenje bivšeg iračkog predsjednika ističući svoje protivljenje smrtnoj kazni.

Norveška, koja nije članica EU-a, isto je izrazila žaljenje zbog smaknuća, a norveški ministar vanjskih poslova Jonas Gahr Store rekao je kako je ipak "važno što je bivši irački diktator izveden pred sud i što je osuđen za neke zločine protiv čovječnosti".

Švedski ministar vanjskih poslova Carl Bildt rekao je da "žali" zbog Sadamova pogubljenja i da se nadao kako će mu se smrtna kazna zamijeniti za doživotni zatvor.

Danski ministar vanjskih poslova Per Stig Moller izjavio je da "Irak mora ojačati i proširiti proces nacionalne pomirbe koji je već počeo".

Finski ministar vanjskih poslova Erkki Tuomioja izjavio je za finsku novinsku agenciju STT da se Finska zajedno s drugim članicama EU-a protivi smrtnoj kazni u svakom slučaju.

Indija je osudila smaknuće, dok su na ulice gradova u Indiji, Pakistanu i Bangladešu izašli prosvjednici koji negoduju zbog tog čina.

Indijska vlada koja je održavala dobre veze s režimom bivšeg iračkog predsjednika izjavila je da je "razočarana zbog pogubljenja" i da se nada kako se "taj tužni događaj neće odraziti na tijek pomirbe i povratak mira i normalnog stanja u Iraku", kazao je ministar vanjskih poslova Pranab Mukherjee u priopćenju objavljenom nekoliko sati nakon smaknuća.

U priopćenju Parlamentarne skupštine Vijeća Europe (PACE), predsjednik Rene van der Linden izrazio je žaljenje zbog pogubljenja Sadama: "Vijeće Europe u cijelosti se protivi smrtnoj kazni u bilo kojem obliku, čak i za okorjele zločince na ovome svijetu. Ljudska prava vrijede za sve nas, bez iznimke", rekao je.

(Hina) xvrad ydgk

An unhandled error has occurred. Reload 🗙