FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Umirovljeni generali traže da se Ademi brani sa slobode

Autor: ;vlul;
ZAGREB, 30. prosinca 2006. (Hina) - Udruga Hrvatski generalski zbor, koja okuplja dio umirovljenih visokih časnika HV-a, zatražila je u subotu da se generalu Rahimu Ademiju "bezuvjetno" omogući obrana sa slobode, u slučaju kojega je Hrvatskoj prepustilo Tužiteljstvo Haškog suda.
ZAGREB, 30. prosinca 2006. (Hina) - Udruga Hrvatski generalski zbor, koja okuplja dio umirovljenih visokih časnika HV-a, zatražila je u subotu da se generalu Rahimu Ademiju "bezuvjetno" omogući obrana sa slobode, u slučaju kojega je Hrvatskoj prepustilo Tužiteljstvo Haškog suda.

Predsjednik udruge, umirovljeni general Marinko Krešić, priopćenjem je reagirao na najavu Državnog odvjetništva da će, u procesu protiv hrvatskih generala Mirka Norca i Rahima Ademija, tražiti pritvaranje Ademija tijekom suđenja pred Županijskim sudom u Zagrebu, i to zbog posebno teških okolnosti djela.

Krešić ocjenjuje kako je "nedopustivo da se u Republici Hrvatskoj zatvaraju generali Hrvatske vojske koji su vodili obrambeni Domovinski rat, dok u isto vrijeme četnici i teroristi koji su po Hrvatskoj palili, ubijali, klali i pljačkali, šetaju slobodni i oslobođeni su ili se brane sa slobode, te za njih Državno odvjetništvo nije tražilo pritvor".

General Krešić tvrdi kako je "Državno odvjetništvo, koje traži zatvaranje generala Ademija, oslobodilo četnike i teroriste koji su, primjerice, izvršili pokolj hrvatskih civila, staraca, žena, u selu Široka Kula nadomak Gospića". "Za te zločine nitko nije odgovarao, nego su počinitelji, čija se imena i prezimena znaju, oslobođeni upravo na temelju toga što je Državno odvjetništvo odustalo od daljnjeg kaznenog progona."

Norac u zatvoru u Glini služi 12-godišnju kaznu zbog ratnog zločina protiv civila na gospićkom području 1991., dok je Ademi, po odluci Haškog suda, na privremenoj slobodi. Obojica su pred Haškim sudom optuženi u dvije točke za zločine protiv čovječnosti i u tri točke za kršenje ratnog prava i običaja tijekom akcije "Medački džep" od 9. do 17. rujna 1993.

U vrijeme akcije "Medački džep" Ademi je bio zapovjednik vojne oblasti Gospić, a Norac zapovjednik 9. Motorizirane gardijske brigade koja je bila udarna postrojba u akciji. Obojicu se tereti po individualnoj i zapovjednoj odgovornosti. Oni su se dragovoljno pojavili pred Haški sudom i izjasnili se da nisu krivi za optužbe.

Hrvatski generalski zbor u priopćenju "zahtijeva od Vlade RH da se hrvatskim generalima i braniteljima omogući obrana sa slobode, te da im se pruži sva potrebna pomoć i potpora kako bi se obranili od lažnih i montiranih optužbi".

Uz zahtjev da se "generalu Ademiju bezuvjetno omogući obrana sa slobode", traži se i jamstvo "hrvatske Vlade generalu Ademiju i njegovoj obitelji da neće biti uhićen i zatvoren, kao što to traži tužiteljstvo".

General Krešić zaključuje kako se "može očekivati da će proces protiv hrvatskih generala u Hrvatskoj biti još nepravedniji i montiraniji od onih procesa u Haagu", jer "za razliku od Haškog suda, koji je omogućio boravak na slobodi generalu Ademiju", hrvatsko "tužiteljstvo traži njegovo zatvaranje".

Hrvatski generalski zbor je s nekoliko desno orijentiranih vanparlamentarnih stranaka nedavno inicirao stvaranje nove političke stranke čija je ambicija nastup na parlamentarnim izborima dogodine.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙