Ministarstvo u demantiju, uz ostalo, ističe kako je "nastavilo s provedbom svih akcija namijenjenih djeci hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, započetih u mandatu prošle Vlade, pa tako i akcija 'Dajmo da čuju' i 'Kišobran za dječje srce' ".
"U dovršetak akcije 'Dajmo da čuju', za nabavku umjetnih pužnica za djecu hrvatskih branitelja, osobno se angažirala i potpredsjednica Vlade i ministrica Jadranka Kosor, te su upravo na njezinu inicijativu, kako bi se ubrzao proces ugradnje pužnica, krajem ove godine putem Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) osigurane pužnice za preostalu djecu hrvatskih branitelja", navodi se u priopćenju.
Ističe se kako su "preostalih desetero djece hrvatskih branitelja objedinjeni na jedinstvenu listu HZZO-a, na temelju suglasnosti Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, od 14. prosinca 2006. godine, za spajanje dviju lista čekanja, one HZZO-a i one Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti. Broj od preostalih desetero djece hrvatskih branitelja utvrđen je temeljem izvješća o trenutnom broju djece hrvatskih branitelja za ugradnju pužnica zaprimljenog od Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi 15. prosinca 2006. godine".
Ministarstvo podsjeća kako je u prosincu ove godine raspisalo ponovljeni javni natječaj za nabavu deset pužnica, koje će po sklapanju ugovora s dobavljačem, Ministarstvo refundirati HZZO-u.
Prvi javni natječaj za nabavu dvanaest umjetnih pužnica bio je raspisan u rujnu 2006. godine, ali je bio poništen zbog uloženih prigovora oboje prijavljenih ponuđača, sukladno Zakonu o javnoj nabavi. Do raspisivanja ponovljenog javnog natječaja u dvoje djece su već bile ugrađene pužnice.
Ministarstvo također ističe kako su na inicijativu potpredsjednice Kosor počeli i pregledi djece u bolnici Sestara milosrdnica u Zagrebu, a sam tijek pregleda ovisi isključivo o liječničkim procjenama i zdravstvenom stanju djece.
Ministarstvo naglašava i da "u potpunosti odbacuje cinične opservacije novinara 'Večernjeg lista'" koji navodi kako "nisu uspjeli dobiti objašnjenje potpredsjednice Kosor jer se zadržala na ručku s premijerom Ivom Sanaderom".
U priopćenju se ističe kako "potpredsjednica Kosor nipošto nije uskratila informacije novinarima Večernjeg lista, nego je u dogovoru s glasnogovornikom Ministarstva organizirala da ih načelnica Odjela za razvojačene hrvatske branitelje, Nevenka Benić, koja i vodi brigu o čitavom projektu, izvijesti o cjelokupnom tijeku projekta, te im da tražene podatke".
"Benić je o čitavom tijeku projekta u razgovoru izvijestila novinara Nikolu Severa Šenija, a osim toga ponovno je kontaktirala i zdravstvene službe uključene u provedbu ovog projekta, i od njih još jedanput dobila potvrdu da ne postoje nikakve zapreke koje ometaju nastavak ugradnje pužnica djeci hrvatskih branitelja predviđenoj na jedinstvenoj listi", navodi Ministarstvo.
Ministarstvo također u demanatiju naglašava kako "potpredsjednica Kosor nije bila u mogućnosti osobno dati objašnjenja iz jednostavnog razloga što je u to vrijeme bila u službenom programu s predsjednikom Vlade dr. Ivom Sanaderom, u Državnoj riznici prilikom uplate zadnje ovogodišnje transakcije, sa čime su bili upoznati svi predstavnici medija, pa tako i Večernji list".