Sam premijer Ivo Sanader na gospodarskom planu među važnijim postignućima svoje Vlade izdvaja rast izvoza, smanjenje nezaposlenosti, te javnu ponudu dionica Ine.
Vlada je ove godine prodala i preostali državni udio u Plivi, a među infrastrukturnim projektima izdvaja se završetak prve faze plinofikacije, odnosno izgradnja plinovoda Pula-Karlovac.
2006., treću godinu mandata Vlade premijera Ive Sanadera obilježila je i promjena odluke o zaštićenom ekološko-ribolovnom području (ZERP) po kojoj će puna primjena ZERP-a uključujući i zemlje članice EU početi najkasnije od 1. siječnja 2008. Unatoč intenzivnim razgovorima da se ta odluka donese konsenzusom, Hrvatski sabor Vladin je prijedlog ipak prihvatio većinom glasova.
U odnosima s međunarodnim financijskim institucijama izdvaja se nova faza odnosa s MMF-om, te nakon zaključenja stand by aranžmana sredinom studenoga nastavak suradnje temeljem redovnih konzultacija u okviru članka IV. Statuta MMF-a, a nakon pet godina iste ocjene kreditnog rejtinga. Tako je svjetska bonitetna kuća Dun & Bradstreet u ovoj godini tri puta poboljšala rejting pa Hrvatska 2006. završava s rejtingom DB3d čime je po prvi put svrstana među zemlje s blagim rizikom za ulagače.
Tijekom ove godine Hrvatska je otvorila pet poglavlja u pregovorima s EU, od čega su dva privremeno i zatvorena (Znanost i istraživanje i Obrazovanje i kultura).
Hrvatskoj je sa summita NATO-a krajem studenoga najavljeno da u proljeće 2008. može očekivati pozivnicu za članstvo, a u drugoj polovici prosinca s osam zemalja jugoistočne Europe i UNMIK-om s Kosova potpisala je novi Srednjoeuropski sporazum o slobodnoj trgovini (CEFTA).
Odnose s Haaškim sudom obilježio je zahtjev Vlade za statusom prijatelja suda u predmetima Gotovina, Čermak i Markač te predmetu Prlić i ostali, ali su to odbila i raspravna vijeća, a sredinom prosinca i Žalbeno vijeće Haaškog suda.
Rad Vlade u ovoj je godini obilježilo i nekoliko afera kao što su primjerice slučajevi Verona ili Brdosplit, Vladu je napustio i jedan koalicijski partner - DC čija je čelnica Vesna Škare Ožbolt u veljači smijenjena s dužnosti ministrice pravosuđa, a novim je članom Vlade postala Ana Lovrin.
Statistički podatci pokazuju da je Vlada u 2006. održala 70-ak sjednica, od kojih pet izvan Banskih dvora - u Bjelovaru, Zadru, Koprivnici, Sisku i Poreču, a po prvi put zasjedala je i u drugoj državi. Naime, u siječnju je u Budimpešti održala zajedničku sjednicu s mađarskom Vladom.
Premijer i ministri na sjednicama su proveli ukupno oko 60-ak sati tijekom kojih su 'pretresli' više od 1600 točaka dnevnog reda, donijeli oko 2100 akata, razmotrili oko 120 strateških i analitičkih materijala, te informacija.
Članovi Vlade odgovorili su i na 131 zastupničko pitanje, a Hrvatski sabor je na prijedlog Vlade donio 90 zakona. Vlada mu je uputila i 34 zakona vezana za usklađivanje sa zakonodavstvom EU, od čega je 26 donijeto, a sedam je još u fazi donošenja.
U izbornu 2007. Vlada premijera Sanadera ulazi s prosječnom ocjenom 3,32 koju su joj dali gospodarstvenici, a sam premijer i s titulom političara godine u izboru novinara, urednika i direktora najznačajnijih medijskih kuća u Hrvatskoj.
Redovne parlamentarne izbore premijer najavljuje za studeni 2007.