HINA - Financijski servis
Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) poništila je transakcije sa ukupno 130.146 dionica Hidroelektre Niskogradnje sklopljene na Zagrebačkoj burzi 26. listopada ove godine, jer smatra da je brokersko društvo Interfinance "smišljeno manipuliralo cijenom dionice, količinom i uvjetom prodaje kako bi za svoje klijente i svoje zaposlenike kupilo cijeli paket po cijeni značajno nižoj od dotadašnje cijene".
Hanfa podsjeća da je isti dan, 26. listopada započela i postupak nadzora nad tim trgovanjem, a kao razloge tomu navodi iznos transakcije od 39 milijuna kuna, činjenicu da je riječ o više od 20 posto vrijednosti temeljnog kapitala Hidroelektre, pad cijene dionica od 43 posto, te činjenice da su sve transakcije, to jest kupnju i prodaju, izvršili brokeri istog brokerskoj društva.
Hanfa podsjeća i da je 26. listopada utvrdila da zbog prodaje po nižoj cijeni prijeti šteta od oko 26 milijuna kuna, te da je odmah Središnjoj depozitarnoj agenciji naložila da privremeno obustavi prijenos vlasništva nad dionicama.
Hanfa je utvrdila sumnju u nezakonitost transakcije. Sumnja se odnosila na način izdavanja naloga za prodaju dionica, odnosno u činjenici da je cjelokupan postupak izlaganja naloga, višestruke promjene naloga te zaprimanje naloga za kupnju dionica trajao samo nekoliko minuta, a uzrokovao je pad cijene dionica od čak 43 posto, navodi se u obrazloženju rješenja koje je Uprava Hanfa-e donijela na sjednici krajem prošlog tjedna.
Takav tijek događaja, smatra Hanfa, omogućio je kupcima objedinjenim zajedničkim nalogom brokerskog društva, kupnju cijelog ponuđenog paketa dionica po cijeni od oko 300 kuna po dionici, umjesto po višoj cijeni.
Prema stavu agencije, na manipuliranje cijenom ukazuju elementi obavljanja transakcije.
A sama transakcija tekla je tako da su brokeri Interfinancea u 10 sati dana 26. listopada u burzovni trgovinski sustav unijeli ponudu o prodaji cijelog paketa uz uvjet 'odmah ili nikad', po cijeni od 400 kuna, a za što je trebalo izdvojiti 52 milijuna kuna. Kako nije bilo takve potražnje, nalog nije izvršen, pa su Interfinance u razmaku od samo nekoliko minuta smanjivale cijenu, te je smanjili na 300 kuna i u 10.05 zatvorili transakciju.
Agencija smatra da je uvjet 'odmah ili nikad' bio odabran baš zato da se nalog na izvrši, odnosno da drugi sudionici na tržištu ne stignu unijeti svoje naloge.
Prema iskazima brokera, u 10.04 započeli su intenzivni kontakti s klijentima i zaposlenicima Intefinancea. U tom je trenutku bilo potrebno izdvojiti 39 milijuna kuna za paket dionica te je prvo donesena odluka da se dionice kupe za portfolio klijente. Zatim je u razdoblju od minimalno 61 sekunde, a maksimalno 119 sekundi, društvo (odnosno dva brokera) zaprimilo osobne naloge za kupnju od sedam fizičkih osoba zaposlenika u ovlaštenom društvu, dva naloga za pravne osobe povezane s Interfinanceom, te 24 telefonska naloga od klijenata, navodi Hanfa i prenosi da prema iskazima brokera nema ničeg spornog u činjenici da je sve obavljeno u razdoblju od samo jedne do dvije minute.
Agencija pak to smatra "fizički nerealnom konstrukcijom smišljenom u cilju opravdanja zabranjenih postupaka", odnosno smatra "da se radi o fiktivnom 'zaprimanju' naloga telefonskim pozivima, jer da je brokerskom društvu bio cilj da za svoje portfolio klijente; za sebe osobno te za druge klijente kupe navedene dionice po cijeni od 300 kuna, dakle 43 posto manjoj od zadnje zabilježene trgovinske cijene".
S obzirom da se cijena dionica isti dan 'vratila' na 500 kuna, taj krug osoba profitirao je za otprilike 26 milijuna kuna, navodi uz ostalo Hanfa u svom obrazloženju.