FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Hrvatska i SAD u 2006.

Autor: ;dhai;
WASHINGTON, 22. prosinca 2006.(Hina) - U razvoju hrvatsko-američkih odnosa godina 2006. bila je izuzetno dinamična i uspješna, s posjetima potpredsjednika Dicka Cheneya Dubrovniku u svibnju, premijera Ive Sanadera Washingtonu u listopadu, snažnom podrškom Kongresa i predsjednika George W. Busha za članstvo Hrvatske u NATO-u 2008., najvećim američkim ulaganjem u Hrvatsku s Barrovim preuzimanjem Plive, partnerskom suradnjom na stabilizaciji regije, te potvrđenim savezništvom u Afganistanu.
WASHINGTON, 22. prosinca 2006.(Hina) - U razvoju hrvatsko-američkih odnosa godina 2006. bila je izuzetno dinamična i uspješna, s posjetima potpredsjednika Dicka Cheneya Dubrovniku u svibnju, premijera Ive Sanadera Washingtonu u listopadu, snažnom podrškom Kongresa i predsjednika George W. Busha za članstvo Hrvatske u NATO-u 2008., najvećim američkim ulaganjem u Hrvatsku s Barrovim preuzimanjem Plive, partnerskom suradnjom na stabilizaciji regije, te potvrđenim savezništvom u Afganistanu.

"2006. je bila iznimno uspješna godina u odnosima SAD-a i Hrvatske. To je godina u kojoj je u potpunosti prepoznato da je Hrvatska pouzdan partner SAD-u u pitanjima od zajedničkog interesa i pred globalnim izazovima 21. stoljeća", ocijenio je u razgovoru hrvatski veleposlanik u SAD-u Neven Jurica.

Posjet premijera Sanadera, koji je prvi hrvatski državnik primljen na tako visokoj razini od predsjednika i cijelog vrha američke administracije, po njegovim je riječima "otvorio novo poglavlje u hrvatsko-američkim odnosima", što je potvrdio i predsjednik Bush izjavom da je Hrvatska sprema za ulazak u članstvo NATO-a 2008. godine.

"Hrvatska politika prepoznata je kao ona koja pridonosi sigurnosti i stabilnosti u jugoistočnoj Europi, prednjači po demokratskim standardima u okružju i koja, zajedno s SAD-om, može pomoći u trajnom rješavanju preostalih turbulentnih pitanja u našem susjedstvu", kazao je Jurica.

Hrvatski veleposlanik ističe kako mu je osobna želja da se realiziraju pozivi premijera Sanadera i predsjednika Stjepana Mesića te da tijekom 2007. godine dođe do posjeta predsjednika Busha Hrvatskoj.

Potpredsjednik SAD-a Dick Cheney je u svibnju ove godine posjetio Hrvatsku, gdje je u Dubrovniku sudjelovao na sastanku zemalja Jadranske povelje.

I iduće bi godine Dubrovnik trebao biti domaćin konferencije o NATO-a, koja bi uključila sve zemlje članice i aspirantice za članstvo iz šire regije jugoistočne Europe, najavio je hrvatski diplomat.

Ističući kako u 2007. očekuje daljnje unaprijeđenje odnosa s SAD-om, veleposlanik Jurica je u tom kontekstu naglasio važnost nedavne odluke Sabora o povećanju broja hrvatskih vojnika u misiji NATO-a u Afganistanu, čije je donošenje pozdravio američki State Department.

Također je najavio održavanje zajedničkih vojnih vježbi i nastavak suradnje ministarstava obrane zemalja regije, za koju je SAD zainteresiran.

Naglasio je i kako je u 2006. ostvareno i najveće američko ulaganja u Hrvatsku do sada, s Barrovim preuzimanjem Plive koje je, po njegovim riječima, "pokazatelj otvaranja američkog tržišta i američkog kapitala prema Hrvatskoj".

"U 2007. se može očekivati samo nadopunjavanje i rast ovih izvanrednih standarda koji su postavljeni 2006.".

Na pitanje o novom demokratskom Kongresu u 2007., hrvatski je veleposlanik rekao kako očekuje "nastavak vrlo dobrih odnosa" u kojoj važnu ulogu ima Hrvatski kongresni klub s više od 50 kongresnika iz obiju stranaka.

Tijekom 2007. očekuje se i posjet jednog kongresnog izaslanstva Hrvatskoj te dolazak supredsjedatelja Hrvatskog kongresnog kluba Georgea Radanovicha.

Steve Rukavina, potpredsjednik Nacionalne federacije američkih Hrvata (NFCA), krovne iseljeničke udruge koja u Washingtonu lobira za interese Hrvatske, također je ocijenio kako je 2006. bila "sjajna godina" za razvoj odnosa SAD i Hrvatske.

"NFCA je jako zadovoljan da je uspio osigurati podršku Kongresa za tri različite rezolucije kojima je podržan ulazak Hrvatske u NATO. Vjerujemo da je to i dalje prioritetan vanjskopolitički cilj Hrvatske i da je geopolitički važno da Hrvatska uđe u članstvo kod idućeg proširenja".

Najavio je da NFCA i u 2007. nastavlja svoje aktivnosti na Capitol Hillu na prikupljanju podrške i poštovanja za Hrvatsku.

Rukavina je ocijenio kako je "posjet premijera Sanadera predsjedniku Bushu u listopadu bio jedan od najvažnijih u kratkoj povijesti Hrvatske", ističući kako su Sanadera primili svi najviši američki dužnosnici, te dodajući kako se i NFCA angažirao da do posjeta dođe.

"Taj će posjet pomoći da Hrvatska ostane u vidokrugu predsjednika Busha kao stabilna demokracija i američki saveznik u jugoistočnoj Europi", rekao je.

Kazao je kako očekuje dobru suradnju s novim demokratskim Kongresom te naglasio kako su u NFCA "jako ponosni" da u Hrvatskom kongresnom klubu ima oko 55 kongresnika.

Tajnik NFCA Joseph Foley, profesionalni lobist s 20-godišnjim iskustvom koji vrlo agilno zastupa hrvatske interese u Washingtonu, kazao je kako od 55 članova kluba četiri nisu prošla na izborima 7. studenoga, ali da će ih on za nekoliko mjeseci "nadoknaditi" s novim kongresnicima.

(Hina) xdh ydv

An unhandled error has occurred. Reload 🗙