Ministarstvo pravosuđa izradilo je "platformu" na temelju koje bi se trebao izraditi prijedlog novog zakona o kaznenom postupku (ZKP), znatno efikasniji i ekonomičniji od sadašnjeg, kazala je danas ministrica pravosuđa Ana Lovrin.
"Platforma" koja će se uskoro uputiti Vladi rezultat je dvogodišnjeg rada stručnjaka iz Ministarstva, sveučilišnih profesora i austrijskih partnera. Osim usklađivanja s europskim pravnim normama, najveće promjene odnosile bi se na ukidanje sadašnje sudske istrage, a planirano je da se novi zakon počne primjenjivati nakon usklađivanja i edukacije svih institucija, ne ranije od 2012.
U skladu s preporukama europskih partnera u kaznenom postupku više nebi bilo sudske istrage, odnosno ponavljanje svih policijskih i tužiteljskih predistražnih radnji pred istražnim sucem. Podatke o eventualnim kaznenim djelima ubuduće bi prikupljali kriminalistički istražitelji u suradnji s državnim odvjetnicima, uz nadzor tzv. suca istrage koji bi kontrolirao cijeli postupak.
"U novom kaznenom postupku vodit će se računa o jednakom poštivanju ljudskih prava okrivljenika i žrtve, s ciljem pouzdanog utvrđivanja istine u brzom i jednostavnom postupku", kazala je ministrica.
Ocijenila je da će se izmjenama ZKP-a broj parnica pred sudovima smanjiti za 40 posto jer će se većina "lakših predmeta" rješavati izvan sudova, tj. sporazumom, mirenjem ili odgovarajućim obeštećenjem žrtava.
No, Ministarstvo u izrađenoj "platformi" još nije razriješilo sva otvorena pitanja koja će se pojaviti uvođenjem tzv. stranačkih istraga, primjerice tko će biti zadužen za rješavanje nekih zadaća koje su sada u nadležnosti istražnog suca.
Ta će se pitanja riješiti u stručnoj raspravi koja će se otvoriti nakon izrade prvog nacrta, kazao je pomoćnik ministrice Velimir Čolović, dodajući kako vjeruje da će rok od pet godina do predviđene primjene zakona biti dovoljan za rješavanje svih nedoumica.
Ocjenjujući rad svog ministarstva u protekloj godini Ana Lovrin je, na današnjoj konferenciji za novinare, kazala da su gotovo u cijelosti izvršene sve predviđene zadaće.
"Reforma pravosuđa je dugotrajan posao i potrebno je neko vrijeme da bi se osjetili rezultati rad", rekla je ministrica, zamoljena da komentira nedavne primjedbe Europske komisije vezane uz njen resor, poput zaostataka u modernizaciji sudova, velike stope korupcije, nagomilanih predmeta i dugotrajnih suđenja.
Izjavila je i da je prerano govoriti o rezultatima posljednjih izmjena Kaznenog zakona, koji propisuje niz strožih sankcija, te da će se učinci zakonskih izmjena moći komentirati najranije za šest mjeseci.