Šepelj je nagrađena za svoj rad u području tekućih kristala, koji predstavljaju posebno stanje tvari, između tekućeg i krutog.
Za razliku od tekućina, molekule tekućih kristala se, kako objašnjava Duje Bonacci iz Ureda za odnose s javnošću Instituta, u određenim uvjetima međusobno mogu posložiti u donekle pravilnu geometrijsku strukturu, slično kao atomi i molekule krutih kristaličnih tvari.
Takva pravilna struktura daje tekućim kristalima neobično zanimljiva svojstva koja služe u velikom broju tehnoloških primjena. Svakako najpoznatija i najraširenija primjena tekućih kristala su zasloni LCD, kakvi se danas nalaze u svakom mobitelu, zaslonima prijenosnih računala i drugim tankim računalnim zaslonima, televizorima, multimedijskim projektorima te brojnim drugim suvremenim uređajima za prikaz slike.
Kratica engleskog naziva za takve zaslone - LCD - dolazi od "Liquid Crystal Display", što u prijevodu znači "Zaslon od tekućih kristala".
Tekući kristali služe za dobivanje vlakana visoke čvrstoće, koja su danas nezaobilazan sastojak modernih športskih rekvizita kao što su skije, teniski reketi ili razne vrste športske obuće, napominje Bonacci.