Srpski su dužnosnici odlučili, navodi list, da se sporazum potpiše a pitanje trošarine da se riješava u hodu i bude riješen do sredine sljedeće godine, kad je planirano ratificiranje sporazuma.
Dilema da li je za Srbiju korisnije ostati dosljedno pri privilegijama datim domaćim proizvođačima cigareta koje su iznuđene 2003. godine kada su na tržište ušli Philip Morris i British American Tobacco ili da zbog CEFTA-e izmjeni propise i postane njena članica, gotovo da i ne postoji, komentira list. Analitičari procjenjuju da bi odbijanje Srbije da pristupi CEFTA-i bio "jasan signal da još nije spremna ni za regionalne, a da ne govorimo o europskim integracijama".
List se zaključno pita što bi se dogodilo, ako Srbija popusti pred zahtjevima Hrvatske, odnosno, "na koji način će to biti priopćeno stranim investitorima (Philip Morris i BAT)". Jedan državni dužnosnik rekao je u izjavi za Danas da će taj problem vjerojatno biti prepušten sljedećoj vladi. "To znači da bi trebalo promijeniti tri zakona - Zakon o duhanu, Zakon o trošarinama i Zakon o carinskom postupku. Imajući u vidu da trenutno Srbija nema parlament, morali bismo pričekati da se nakon izbora konstituira novi koji će o tome raspravljati", piše "Danas".