"Svi mi želimo naći načina da američke sinove i kćeri vratimo kući. No, kao što je predsjednik jasno rekao, mi si jednostavno ne možemo priuštiti neuspjeh na Bliskom istoku. Neuspjeh u Iraku na ovom raskrižju bio bi velika nesreća koja bi progonila našu zemlju, narušila naš kredibilitet i ugrožavala Amerikance još desetljećima", rekao je Gates nakon što je položio svečanu prisegu, ponavljajući njezine riječi za potpredsjednikom Dickom Cheneyjem.
Gates je najavio kako namjerava što prije posjetiti Irak kako bi s američkim zapovjednicima na terenu razmijenio mišljenja o najboljim načinima za poboljšanje stanja. Gates je prijepodne položio prisegu i na privatnoj ceremoniji u Bijeloj kući.
Predsjednik George W. Bush naglasio je kako je 63-godišnji Gates "pravi čovjek" za višestruke izazove s kojima je SAD suočen u Iraku i globalnom ratu protiv terorizma, te kako očekuje da će donijeti "svježe perspektive" u ministarstvu obrane.
"Mi smo zemlja u ratu i ja računam da mi ministar obrane pruži najbolje savjete kako da usmjerim naše snage koje su angažirane u borbi protiv neprijatelja slobode diljem svijeta. Bob Gates je pravi čovjek da odgovori tim izazovima. On će biti izvanredan čelnik našim muškarcima i ženama u uniformama", rekao je Bush.
Gates je početkom 90-ih bio direktor CIA-e u kojoj je 20 godina radio kao stručnjak za bivši SSSR. Na čelno mjesto u Pentagonu dolazi s dužnosti rektora Sveučilišta A&M u Teksasu.
Gates, direktor CIA-e početkom 90-ih, naslijeđuje Donalda Rumsfelda, glavnog arhitekta rata u Iraku koji je podnio ostavku prošloga mjeseca nakon oštrih kritika njegove politike i poraza vladajućih republikanaca na kongresnim izborima.
Gates preuzima vođenje Pentagona u vrijeme kad Bushova administracija obavlja najširu reviziju strategije u Iraku i usuglašava novi pristup koji bi trebao osigurati uspjeh operacije u kojoj je sada angažirno 140.000 vojnika. U 42 mjeseca rata poginulo je gotovo 3.000 američkih vojnika, a oko 22.000 su ranjene.
(Hina) xdh ydj