Naglasila je da Vlada kroz taj program sustavno vodi brigu o unapređenju uvjeta života romske nacionalne manjine na području stanovanja, zdravstva, školovanja i zapošljavanja.
Hrvatska je ove godine, kazala je, u odnosu na prošlu, za provedbu Nacionalnog programa za Rome izdvojila čak 430 posto više sredstava, odnosno ove godine za tu je namjenu utrošeno oko 12 milijuna kuna, a prethodne godine 2,7 milijuna kuna. Za 2007. planirana su sredstva u iznosu od 14 milijuna kuna.
U izradi teksta Nacionalnog programa za Rome sudjelovala su ministarstva i druga državna tijela u čiji djelokrug ulazi ova problematika, vijeća romske nacionalne manjine, predstavnici romskih udruga, zastupnici nacionalnih manjina, udruge za zaštitu ljudskih prava te međunarodne organizacije i institucije. Posebno je važno što i u provedbi Programa sudjeluju Romi i romske udruge, kazala je.
Važnim je ocijenila i provođenje programa "Desetljeće Roma", koje je potpisao premijer Ivo Sanader prošle godine, a provodi se do 2015. godine. Ono što Hrvatskoj priznaju i u europskim zemljama jedan je poseban oblik pomoći koji se odnosi na darivanje djece za božićne blagdane i drugo.
Na upit zašto je istaknula posebnu obvezu uključivanja ženske romske djece u obrazovni sustav, Jadranka Kosor je istaknula da je to zbog toga što se muška djeca "još i šalju u školu, no ženska manje".
Nadica Balog, predsjednica Udruga "Romsko srce" iz Baranje, ocijenila je da se "dobro pokazalo novčano kažnjavanje roditelja koji ne šalju djecu u školu". Dodala je kako je "upravo obrazovanje osnovni preduvjet promjene života Roma na bolje" te da je posljednjih godina učinjen velik pomak u brizi za Rome.
Potpredsjednica Kosor posjetila je danas i romsko naselje u Dardi, te u povodu božićnih i novogodišnjih blagdana uručila darove romskoj djeci, kao i invalidska kolica Dušanu Gojkoviću.