Oni su utvrdili da je kod fizički aktivnih ljudi opasnost od razvoja raka debelog crijeva manja za 22 posto nego kod onih koji se nisu bavili nikakvom fizičkom aktivnošću. Kod onih najaktivnijih ta je opasnost smanjena za čak 35 posto, a osobe normalne tjelesne težine u još su manjoj opasnosti.
Objasnili su da su energična jednosatna dnevna fizička aktivnost ili dvosatna umjerena aktivnost dovoljne za smanjenje spomenutog rizika. Rezultate istraživanja britanski su znanstvenici objavili u stručnom časopisu Cancer Epidemiology and Biomarkers Prevention.
"Ovo je bila opsežna studija čiji je cilj natjerati ljude da shvate kako mogu poduzeti određene korake u svakodnevnom životu koji će im omogućiti smanjenje opasnosti od potencijalnog razvoja ove vrste karcinoma. Iznijet ću još jednu zanimljivu informaciju - naime, ne morate odlaziti u gimnastičku dvoranu da biste vježbali. Svakodnevno brzo hodanje do posla, trčanje po kvartu ili neki kućanski poslovi poput primjerice, čišćenja prozora, usisavanja, čišćenja podova, radova u vrtu ili čišćenja automobila, mogu biti od velike koristi", rekla je dr. Lesley Walker iz britanske udruge Cancer Research.
"Ako kombinirate redovitu fizičku aktivnost s pravilnom prehranom, tada ste u još većoj prednosti",
kazala je, dodavši kako je otprije poznato da fizička aktivnost stimulira kontrakcije mišića desne strane, na kojoj se najčešće razvija karcinom kolona, što ubrzava rad crijeva i potiče njihovo čišćenje od štetnih toksina koji mogu utjecati na razvoj karcinoma", objasnila je dr. Walker.
Istraživanje su financirale britanske udruge Cancer Research UK i Medical Research Council.