"Hrvatska bi s odredbom o aktivaciji ZERP-a 1. siječnja 2008. sama postavila vremenski okvir za dovršetak pregovora o ribarstvu s Europskom unijom, a to je prilično riskantno jer ne ovisi samo o Hrvatskoj nego i o Europskoj uniji, pa bi se mogla naći u situaciji u kojoj se našla Turska", ocjena je Janše.
STA prenosi da je Janša rekao da se nakratko u Bruxellesu susreo s hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom kojega je na taj rizik upozorio.
"Budući da Ankara nije ispunila obveze koje proizilaze iz pregovaračkog okvira, došlo je do reakcija Europske unije", naveo je slovenski premijer.
Janša je iznio i kako gleda na kronologiju zapleta oko hrvatske ekološko-ribolovne zone.
Nakon što je Hrvatski sabor 2004. godine proglasio ZERP, došlo je "do reakcija, ne samo u Sloveniji nego i u Europskoj uniji".
Zbog toga je - naveo je Janša - 4. lipnja 2004. Hrvatska "sa Slovenijom i Italijom te Europskom komisijom" potpisala "zajednički zapisnik odnosno stajalište" kojim je dogovoreno da se "ZERP niti u jednoj točki ne odnosi na države članice Europske unije". Hrvatska je nakon toga, dodao je Janša slovenskim novinarima u Bruxellesu, "prihvatila odluku da će to rješenje vrijediti tako dugo dok Zagreb s Europskom unijom ne postigne poseban sporazum o ribolovu", a ta su stajališta, tvrdi Janša, zaključcima Europskog vijeća iz lipnja 2005. postali i "pregovarački okvir za Hrvatsku".
Janša je naveo da je u listopadu iste godine, kad je Hrvatska postala kandidatkinja za članstvo u EU i započela pregovore o članstvu time otpala pravna osnova da Hrvatska s EU sklopi poseban sporazum o ribolovu, ali da će Hrvatska "u pristupnim pregovorima s EU morati završiti i pregovore o ribarstvu ako želi postati punopravna članica EU-a".
"Doista je time nastala jedna situacija u kojoj ograničenja što su ih prihvatili u okviru ZERP-a važe za brodove pod hrvatskom zastavom, a ne za brodove koji plove pod zastavama država članica EU-a, što u Hrvatskoj dovodi do stanovitih unutarpolitičkim komplikacija. U Hrvatskoj je to uvijek aktualna tema u predizborno vrijeme. Hrvatska je i sada ušla u takvo predizborno vrijeme, pa je ta činjenica dovela do odluka koje je predložila hrvatska vlada i usvojio Sabor", ocijenio je Janša.
Janša je ustvrdio da u praksi primjena hrvatskog ZERP-a ne bi dovela do nikakvih promjena do 1. siječnja 2008., ni za brodove koji plove pod slovenskom zastavom niti za brodove koji plove pod zastavom neke druge članice EU-a.
"Ali, zapravo, doći će do zapleta ako do 1. siječnja 2008. ne bi došlo do usklađivanja stajališta u vezi s ribarstvom i nekim drugim pitanjima koja su vezana na ekološku zaštitu Jadranskog mora. A to nije samo problem Europske unije nego se radi i o nekim drugim okvirima iz međunarodnog prava", rekao je Janša slovenskim novinarima o promjenama odluke o proglašenju ZERP-a koju je hrvatski Sabor izglasao u petak.