Tegobe se očituju otežanim ili učestalim mokrenjem. Znanstvenici s Klinike Mayo u Minnesoti ustvrdili su da nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAIDS) smanjuju opasnost od razvoja povećane prostate kod većine muškaraca, no njihovo uzimanje nisu preporučili svima, zbog otprije poznatih nuspojava kod uzimanja ovog lijeka, kako navode u članku objavljenom u stručnom časopisu American Journal of Epidemiology.
"Uzimanje aspirina ne možemo preporučiti svim muškarcima koji pate od povećane prostate, no ako taj lijek otprije redovito uzimaju iz nekog drugog razloga i nemaju nikakvih nuspojava, smatramo da će im i u ovome slučaju koristiti", rekla je voditeljica istraživanja dr. Jenny St. Sauver.
Dodala je da znanstvenici još nisu ustvrdili koji je precizan razlog učinkovitosti nesteroidnih protuupalnih lijekova u liječenju povećane prostate.
Jedni pretpostavljaju da lijek izravno utječe na sporije povećanje prostate, a drugi smatraju da on uspješno uništava stanice u tom organu. Iznijeli su i podatak prema kojemu NSAIDS, općenito gledajući, mogu smanjiti upalne procese u genitalno-urinarnom traktu.
No, istaknuli su da je potrebno provesti daljnja preciznija istraživanja kako bi se potpuno potvrdila njihova dosadašnja saznanja, a potom ustanoviti i optimalnu dozu lijeka za svakog pojedinca.
Dr. Chris Hiley, član udruge Prostate Cancer Charity, smatra kako se aspirin već desetljećima povezuje s cijelim nizom pozitivnih učinaka na zdravlje, no uvijek se ističu i njegove potencijalne nuspojave, poput primjerice unutarnjeg krvarenja kod uzimanja većih količina ili napada astme kod osoba koji su joj podložni.
"Muškarci koji žele smanjiti opasnost od bolesti prostate i vjeruju da bi im uzimanje aspirina moglo pomoći, svakako se o tomu trebaju posavjetovati sa svojim liječnikom i ni u kojem slučaju ne uzimati lijek na svoju ruku", upozorio je Hiley.