"UNICEF je već desetljećima prepoznat kao najutjecajniji zagovornik djece u svijetu, počevši od njegova osnutka 1946. godine, otkako je počeo slati pomoć u lijekovima i hrani za djecu ratom razrušene Europe", podsjetio je predsjednik Hrvatskog pedijatrijskog društva Josip Grgurić.
Od tada se pomoć UNICEF-a našla na svim područjima ratova, prirodnih katastrofa i gladi u svijetu, a u razvijenim zemljama u raznim zdravstvenim i edukativnim programima.
U bivšoj Jugoslaviji UNICEF je od 1948. do 70-ih godina pružao pomoć kroz programe cijepljenja, otvaranje prve tvornice penicilina, programe uklanjanja nedostatka joda, suzbijanja tuberkuloze, iskorjenjivanja malarije u dolini Neretve i brojne druge akcije.
Od 70-ih godina do Domovinskog rata Hrvatska je bila među zemljama kreatorima i davateljima pomoći, a tijekom Domovinskog rata ponovno prima pomoć UNICEF-a.
"Od 2002. godine, prema kriterijima UNICEF-a, opet smo prešli iz kategorije zemalja primateljica pomoći u zemlju koja sama planira i organizira svoje aktivnosti pa smo tako pokrenuli niz akcija u suradnji sa stručnjacima, građanima, medijima, slavnim osobama te vladinim i nevladinim organizacijama", istaknula je voditeljica UNICEF-ova Ureda za Hrvatsku Tanja Radočaj.
Među UNICEF-ovim akcijama su programi poticanja dojenja, koji su se provodili tijekom 90-ih godina te novije akcije "Stop nasilju među djecom", "Svako dijete treba obitelj", kao i nedavno pokrenuti programi usmjereni na rani razvoj djece, posebice na važnost prve tri godine života.
Ravnatelj Klinike za dječje bolesti Ivan Fattorini podsjetio je kako je na poticaj i uz potporu UNICEF-a 1953. godine osnovan Centar za zaštitu majki i djece, koji je tijekom desetljeća i otvaranja novih odjela prerastao u današnju Kliniku, a kroz Kliniku su se provodili i brojni drugi programi i ideje UNICEF-a.