"Štrajkaša glađu imate u mnogim zemljama, to nije naš izdvojeni slučaj, i to nije nikakav problem koji mora ići na državnu razinu", rekao je novinarima Mesić koji u Bruxellesu sudjeluje na konferenciji "Balkanski partneri Europe" koju organiziraju zaklade Konrad Adenauer, Prijatelja Europe i Instituta za demokraciju Constantinos Karamanlis.
"Liječnici su zaključili da mu je potrebna medicinska pomoć i on je zbrinut. Njegovi odvjetnici su tražili privremeni prekid postupka, a sada je na pravosuđu da odredi je li to privremeni prekid samo za vrijeme bolničkog liječenja, da li se istraga nastavlja po istim pravilima po kojima je započela ili će to značiti obranu sa slobode - to pravosuđe mora riješiti", rekao je Mesić na konferenciji odgovarajući na pitanja.
Zastupnica u Europskom parlamentu Doris Pack, koja također sudjeluje na istoj konferenciji, rekla da je odluka o puštanju Branimira Glavaša za nju neobična, jer bi sada bilo tko drugi štajkom glađu mogao postići isto.
"To nije učinila vlada, nego pravosuđe. Mislim da bi se pravosuđe trebalo zapitati je li dobro djelovalo. Ne mogu to ocjenjivati, ali javnost je malo iznenađena da netko tko je štrajkao glađu bude oslobođen, za mene je to neobično, bilo tko drugi bi sada mogao učiniti isto", rekla je Doris Pack.
Ona je izrazila nadu da "pravosuđe dobro radi i da će se postupak nastaviti, jer ako je Glavaš kriv, onda treba biti i osuđen".
Iz izvora Europske komisije doznaje se da oni ocjenu rada hrvatskog pravosuđa temelje i na pomnom praćenju niza pojedinačnih slučajeva. Pojedini diplomati ne isključuju ni mogućnost da bi slučaj Glavaš mogao biti iskorišten za pritisak na Zagreb.