"Traju kontinuirani pregovori odnosno neposredna komunikacija, telefonom ili dopisivanjem o tri predmeta za koje ima izgleda da ih Hrvatska proslijedi crnogorskom državnom tužiteljstvu. U interesu je da se o predmetima sada ne govori", kazao je Kvakan, navodeći da se jedan predmet odnosi na logor Morinj.
Crnogorska vrhovna državna tužiteljica Vesna Medenica rekla je da Crna Gora sada ima mogućnost pune afirmacije pravnog sustava i spremnosti crnogorskog pravosuđa da vodi postupke protiv osoba koje su 90-ih godina počinile teška kaznena djela.
"Prisiljeni smo objektivno sagledati svoju prošlost i napraviti realnu procjenu svih događaja izazvanih raspadom bivše Jugoslavije, imajući u vidu i ratne zločine protiv čovječnosti", rekla je Medenica.
Voditeljica ureda UHCR-a u Podgorici Robin Ellis rekla je da države i društva u regiji moraju naći način da se oporave i pomire nakon trauma izazvanih građanskim ratom početkom devedesetih godina.
"Ujedinjeni narodi vjeruju da je uvjet oporavka gonjenje onih koji su odgovorni za ratne zločine, prije svega zbog njihovih žrtava", rekla je Ellis i ocijenila da je Sporazum Crne Gore i Hrvatske o gonjenju ratnih zločinaca pozitivan primjer takve saradnje.