FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Suđenje Jovi Begoviću optuženu za minobacačke napade na Petrinju

Autor: ;zmalj;
SISAK, 1. prosinca 2006. (Hina) - Na Županijskom sudu u Sisku danas je počelo suđenje pripadniku srpske paravojske Jovi Begoviću iz Petrinje zbog sumnje da je kao zapovjednik "'minobacačkog odjeljenja' u sastavu srpske paravojne 622. motorizirane brigade Petrinja počinio kažnjivo djelo ratnog zločina nad civilnim stanovništvom".
SISAK, 1. prosinca 2006. (Hina) - Na Županijskom sudu u Sisku danas je počelo suđenje pripadniku srpske paravojske Jovi Begoviću iz Petrinje zbog sumnje da je kao zapovjednik "'minobacačkog odjeljenja' u sastavu srpske paravojne 622. motorizirane brigade Petrinja počinio kažnjivo djelo ratnog zločina nad civilnim stanovništvom".

Po optužnici, koju je podignuo zamjenik županijskoga državnog odvjetnika Marijan Zgurić, Begovića je "izdao zapovijed za otvaranje minobacačke vatre na civilne i stanovništvo u Petrinji 2. , 16. i 21. rujna 1991., kad je ubijeno i teško ranjeno više civila te oštećen velik broj civilnih stambenih, društvenih i sakralnih objekata i objekata komunalne infrastrukture u središtu grada, među kojima zgradu Općinskog suda i crkve sv. Lovre i sv. Katarine"

Optuženi Begović je u iskazu Sudskom vijeću izjavio da "nije kriv za kažnjiva djela za koja je optužen", a njegov branitelj, odvjetnik Luka Šušak, predao je u sudski spis potvrdu vojne pošte tadašnje JNA u tadašnjoj vojarni "Vasilj Gaćeša" u Petrinji od 7. rujna 1991. Po toj potvrdi "Begović je 28. kolovoza 1991. obolio od upale pluća i bio na stacionarnom liječenju". Šušak je zaključio da je "optužnica izmišljena" i da se "Begoviću sudi samo zato što je srpske nacionalnosti" te da "nema nikakvih dokaza o njegovojj krivnji, jer je za vrijeme prvog napada na Petrinju bio na bolovanju".

Svjedočio je Josip Talaja iz Petrinje, koji je u vrijeme napada tadašnje JNA i srpske paravojske bio pripadnik vatrogasnog odjela JNA u vojarni "Vasilj Gaćeša", a, kako je naveo, " iz te je vojske pobjegao 11. studenoga 1991. Kako je rekao, "u srpnju 1991. od tadašnjeg je zapovjednika vojarne JNA Đorđa Stojanovića dobio zapovijed da trojici osoba pokaže minobacački položaj u vojarni, a jedan od te trojice bio je optuženi Begović". Toj sam trojici pokazao položaj i kako se rukuje minobacačima. Iznad odbojkaškog igrališta u vojarni bila su postavljena dva minobacača kalibra 84 mm, iznad njih još četiri od 120 mm, a oko njih haubice i VBR-i", prisjetio se svjedok.

Dodao je kako je "Begović u to vrijeme bio jedan od poslužitelja na jednom od minobacača od 82 mm, a zapovjednik minobacačkog odjela bio je zastavnik JNA Đuro Samardžija". Minobacači od 82 mm u vrijeme prvog napada na Petrinju 2. rujna 1991. borbeno su djelovali u smjeru igrališta 'Gavrilovića' ili 'Mladosti'", iznio je Talaja. Dodao je da su "pet-šest dana nakon prvog napada na Petrinju, kad su zbog jake kiše poplavljena skloništa, minobacači preseljeni na vojni poligon Gavrilović kosu prema mjestu Mošćenici udaljenu oko 500 metara od vojarne".

Begović, koji nije imao nikakav čin, otišao je na taj položaj, rekao je Talaja koji "ne zna je li borbeno djelovao i sudjelovao u daljnjim napadima na Petrinju" . Naveo je da, koliko mu je poznato, "nitko nije stradao od minobacačke paljbe na prostoru nogometnih igrališta 'Gavrilovića' ili 'Mladosti' te da "ne zna je li netko stradao od minobacača u vrijeme tih napada, jer iz vojarne nije mogao vidjeti gdje granate padaju".

Iduća je rasprava zakazana za 19. prosinca.

(Hina) xzmalj yvkn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙