Javni natječaj za spornu prodaju 18 vojnih zrakoplova tipa Eurofighter u Austriji je objavljen u drugoj polovini 2001. EADS je pobijedio na natječaju te je 2003. potpisan ugovor o kupoprodaji 18 zrakoplova, vrijedan dvije milijarde eura.
No, nakon izbornog poraza konzervativnog kancelara Wolfganga Schuessela u listopadu ove godine pokrenuta je istraga u austrijskom parlamentu jer pobjednici socijaldemokrati, te stranka zelenih i dio stranaka ekstremne desnice osporavaju tu transakciju.
Naime, čini se da je Grasser pregovarao s EADS-om o cijenama, datumima isporuke i broju letjelica prije službene najave o pokretanju javnog natječaja, zaključio je austrijski tjednik News. Objavio je i pismo od 27. srpnja 2001. u kojem njemački supredsjednik EADS-a Manfred Bischoff Grasseru spominje kontakte dvije strane iz prethodnog mjeseca.
Austrijski ministar financija potvrdio je na konferenciji za novinstvo autentičnost pisma ali je dodao da je na sličan način kontaktirao i sa Saabom i Lockheed Martinom, koji su svojim mlažnjacima Gripen odnosno F-16 izravno konkurirali EADS-ovom Eurofighteru.
Grasser je kazao da se u početku protivio kupovini Eurofightera zbog visoke cijene ali je priznao da se vlada na odlasku potom odlučila za "najbolje, iako ne i jeftinije rješenje".
Ministar obrane Guenther Platter procijenio je početkom studenog da bi sada odustajanje od nabave Eurofightera, po preliminarnim procjenama EADS-a, stajalo Austriju najmanje 1,2 milijarde eura. Naime, prve četiri letjelice već su fazi montaže u EADS-ovom pogonu u njemačkom Manchingu, a njihova isporuka dogovorena je početkom 2007.
Eurofighter proizvodi konzorcij u kojem EADS ima udio od 43, britanski BAE Systems od 37,5 a talijanski Alenia/Finmeccanica od 19,5 posto.