FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Proizvođači: Di Caprijev film "dugoročna prijetnja" dijamantima

Autor: ;rtom;
JOHANNESBURG, 30. studenog 2006. (Hina/AFP) - Najnoviji film holivudske zvijezde Leondarda di Capria "Krvavi dijamant" mogao bi "dugoročno nanijeti štetu" industriji dijamanata, pokazuje izvješće objavljeno u srijedu u Johannesburgu.
JOHANNESBURG, 30. studenog 2006. (Hina/AFP) - Najnoviji film holivudske zvijezde Leondarda di Capria "Krvavi dijamant" mogao bi "dugoročno nanijeti štetu" industriji dijamanata, pokazuje izvješće objavljeno u srijedu u Johannesburgu.

Zabrinutost se pojavila u potrošača zbog 'ratnih dijamanta' i ona bi mogla dugoročno uništiti proizvodnju dijamanata", stoji u izvješću naslovljenom "Dijamanti i razvoj juga Afrike".

Brook Spector, suautor izvješća, ističe da je "udio ilegalne trgovine dijamanata u trgovini nekad iznosio čak 25 posto u ukupnom prometu (...) ali da je godine 2006. ta brojka manja od 1 posto".

Svjetsko vijeće za dijamante izdvojilo je oko 15 milijuna dolara za kampanju koju financiraju veliki prozvođači kao što je južnoafrički De Beers u očekivanju premijere filma predviđenoj za Božić.

Di Caprijev film odvija se u doba kaosa i građanskog rata 90-ih godina u Sijera Leoneu i priča je o Dannyju Archeru (DiCaprio), bivšem plaćeniku iz Zimbabvea te o Solomonu Vandyju (Djimon Hounsou), ribaru iz Mendea, koje sudbina spoji u zajedničku potragu za rijetkim ružičastim dijamantom, koji život može promijeniti ili ga okončati. U samoj srži filma leži usporedba Di Caprija, opsjednutog potragom za skupocjenim dragim kamenom i drugoga koji riskira život da bi pronašao njemu dragocjenog sina.

Politička pozadina filma je veza između mračne trgovine dijamanta i oružanih skupina koje Afriku stalno drže na rubu građanskog rata. Dijamanti se krijumčare iz zemlje a novcem od njihove prodaje kupuju se nova oružja radi novih ubijanja i uništavanja regije.

Termin "krvavi dijamanti" skovale su 90-ih nevladine udruge koje su djelovale u regiji (Global Witness, Partnerhip Afrika-Canada te Amnesty International) kako bi javnost senzbilizirale na te dragulje koji odnose ljudske živote i uništavaju neke afričke zemlje.

Proizvođači dijamanta u svojoj će borbi ukazivati i na Sudski proces Kimberley, osnovan po naredbi Ujedinjenih naroda, koji je ime dobio prema središtu južnoafričke industrije dijamanata. Proces je vođen kako bi se zabranila prodaja sirovih dijamanta što se kopaju pod prijetnjom ili prisilom.

(Hina) xrt ydgk

An unhandled error has occurred. Reload 🗙