FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Predsjednik Mesić o "slučaju Glavaš", NATO-u, izborima..

Autor: ;dber;
ZAGREB, 29. studenog 2006. (Hina) - Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić večeras je, gostujući u emisiji HTV-a "Dnevnik plus", iznio svoja stajališta o brojnim aktualnim temama među kojima i o "slučaju Glavaš", ulasku Hrvatske u NATO i boravku hrvatskih vojnika u Afganistanu, predstojećim izborima, ratnom profiterstvu i drugome.
ZAGREB, 29. studenog 2006. (Hina) - Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić večeras je, gostujući u emisiji HTV-a "Dnevnik plus", iznio svoja stajališta o brojnim aktualnim temama među kojima i o "slučaju Glavaš", ulasku Hrvatske u NATO i boravku hrvatskih vojnika u Afganistanu, predstojećim izborima, ratnom profiterstvu i drugome.

Govoreći o "slučaju Glavaš", Mesić je rekao da je Glavaš svojim štrajkom glađu želio poslati poruku da ima primjedbi na proceduru u pravnoj sferi.

"Poruku je poslao, a sada je na njemu da se suoči s time da mu postave pitanja i da se slučaj svede u pravne okvire", rekao je Mesić.

Rekao je i da se u taj slučaj politika umiješala utoliko što su se umiješale mnoge stranke, a na pitanje jesu li se umiješali premijer Ivo Sanader i predsjednik Sabora Vladimir Šeks, Mesić je odgovorio da nisu. "Mislim da se ne miješaju", rekao je.

Na upit jesu li hrvatski vojnici u Afganistanu sudjelovali u borbama, odgovorio da oni ondje obučavaju afganistansku vojsku, ali da bi morali odgovoriti na vatru ukoliko bi došlo do napada na te snage.

Hrvatski vojnik je ranjen u napadu na poziciju gdje se agfanistanska vojska obučavala i to nije bila borba, rekao je.

Mesić je izrazio nadu da će se podrška hrvatskih građana za ulazak Hrvatske u NATO povećati do 2008., do kada imamo šansu postati članicom tog saveza.

Hrvatski predsjednik je rekao da on, za razliku od drugih, smatra da je u redu što je izborna kampanja već počela jer će se, drži, do izbora svi ventili "ispušiti", a kampanja europeizirati pa će se stranke moći okrenuti predstavljanju svojih programa i timova.

Upitan vjeruje li tvrdnjama kojima se ukazuje na nepravilnosti tijekom unutarstranačkih izbora u HDZ-u, Mesić je rekao da je to unutarstranački problem, na koji mora reagirati stranka, ali i dodao da je to teško riješiti kad prođu godine, i kad, osim saslušanja svjedoka, nema drugih materijalnih dokaza, odnosno listića.

"Ako postoje sumnje, treba odmah reagirati, a ne čekati četiri, pet godina", dodao je.

Na upit ima li sličnosti u tome što je i on, kad je izašao iz HDZ-a, počeo kritizirati stranku, Mesić je odgovorio da nema. Objasnio je da on nije osporavao HDZ na taj način, zbog kršenja propisa, već se s HDZ-om rastao zbog političkih razloga.

"Rastao sam se od HDZ-a zbog politike prema BiH i moje su poruke tu sasvim jasne", rekao je.

Govoreći o ratnom profiterstvu, Mesić je ponovio da se s rješavanjem tog pitanja predugo čekalo i da je vrijeme da se utvrdi tko je slao novac, koliko ga je bilo i na kojim su bili računima.

"Veliki novac ima velik trag", rekao je Mesić i naveo da je prije dobio uvjeravanja predsjednika Švicarske i sada Malte da je moguće, ako se pokrene postupak, ući u bančine tajne.

Nije želio komentirati razrješenje Miljenka Manjksa s dužnosti glavnog urednika večernjeg lista.

"Ne bih htio komentirati smjenu ni jednog urednika ni u jednom mediju", rekao je.

Napomenuo je samo da su u tim novinama izlazile vijesti na koje je često trebao pisati demantije i dodao kako nisu u njegovom Uredu provjerili prvo činjenice.

(Hina) xbdj yjn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙