Dobiti kompanija u četvrtom ovogodišnjem tromjesečju mogle bi dobiti poticaj od prihoda ostvarenih u inozemnim valutama koje sada vrijede više od oslabljenog dolara. Nadalje, rast vrijednosti eura i jena mogao bi signalizirati postojanje snažnih inozemnih tržišta za robu američkih kompanija.
"Ne bih rekao da je to samo po sebi ključan čimbenik za ostvarivanje koristi, ali je činjenica da sjevernoameričku proizvodnju čini konkurentnijom u odnosu na veliki dio ostatka svijeta", ocjenjuje analitičar brokerske tvrtke AG Edwards Chris Kotowicz.
Dolar je od sredine listopada izgubio oko 5 posto na vrijednosti u odnosu na euro, dosegavši u ponedjeljak najnižu razinu u 20 mjeseci. U odnosu na japanski jen oslabio je gotovo 4 posto.
Zelena valuta pritisnuta je nizom slabih američkih gospodarskih pokazatelja te strahom da bi inozemni ulagači mogli preusmjeriti svoja ulaganja iz dolara u valute koje nose više kamatne prinose.
To bi moglo dugoročno naštetiti američkoj industriji, ali u kratkome bi roku moglo čak predstavljati dobru vijest za velike industrijske tvrtke poput General Electrica, United Technologiesa te 3M-a, koje posljednjih godina bilježe kontinuirani rast inozemnih prihoda.
Kotowicz ističe kako je od 18 američkih industrijskih kompanija koje prati, njih 10 u prošloj godini 40 ili više posto svoje dobiti generiralo u inozemstvu, u usporedbi sa samo jednom kompanijom 1997.
Stručnjaci ocjenjuju da bi slabiji dolar trebao aktivno pomoći problemima pritisnutoj američkoj automobilskoj industriji, koja optužuje Japan za održavanje umjetno niskog tečaja radi pomoći svojoj izvoznoj industriji.
Grupacija Harbour-Felax, tvrtka za konzalting u automobilskoj industriji sa sjedištem u Detroitu, procjenjuje da što je dolar snažniji u odnosu na jen, to je prednost za japanske proizvođače automobila veća - i to za 174 dolara za svaki jen razlike u valutnom tečaju. No, s padom dolara, pada i ta cjenovna prednost, što bi trebalo pomoći američkim proizvođačima. Slično vrijedi i za kemijsku te čeličnu industriju.
Pad dolara mogao bi, međutim, biti itekako štetan ako signalizira nedostatak povjerenja u američko gospodarstvo i potakne inflaciju, upozoravaju analitičari.
"SAD ima ogroman trgovinski deficit, a što je dolar slabiji to su proizvodi koje uvozimo skuplji", upozorava Larry Peruzzi, trgovac dionicama u brokerskoj tvrtki The Boston Company Asset Management. "Uvozimo inflaciju. Cijena stranog automobila upravo je još malo porasla".
Analitičari također upozoravaju da bi nastavak pada dolara mogao potaknuti američku središnju banku Fed podigne kamatne stope radi suzbijanja inflacije.
"Gleda li se kroz perspektivu čaše do pola napunjene vodom, pad dolara bit će dobar za velike američke korporacije i njihove inozemne zarade. No, ako se gleda kroz perspektivu napola prazne čaše, Fedu će biti sve teže popuštati monetarnu politiku nastavi li dolar gubiti na vrijednosti", kazao je Richard Bernstein iz investicijske banke Merrill Lynch.