Skupine odgovorne za pobunjeničke i terorističke napade u Iraku prikupe 70 do 200 milijuna dolara godišnje od ilegalnih aktivnosti, navodi se u izvješću koje je pribavio NYT.
Od 25 do 100 milijuna dolara dolazi od krijumčarenje nafte i drugih kriminalnih aktivnosti povezanih s državnom naftnom industrijom i potpomognutih "suučesništvom korumpiranih iračkih dužnosnika".
Gotovo 36 milijuna dolara godišnje dolazi od otkupnina plaćenih za oslobađanje stotina žrtava otmica u Iraku, navodi se u izvješću. Procjenuje se da su strane vlade, među kojima su prema ranijim navodima visokih američkih dužnosnika francuska i talijanska, platile otmičarima 30 milijuna dolara otkupnina prošle godine.
Kopiju izvješća NYT-u dao je jedan američki dužnosnik, u uvjerenju kako će ti nalazi pridonijeti da američka javnost bolje razumije izazove s kojima se Sjedinjene Države suočavaju u Iraku, piše list.
Izvješće nudi malo nade da se nešto više može učiniti, barem u kratko vrijeme, kako bi se prekinulo financiranje pobunjenika. Ono također pokazuje kako Amerikanci, tri i pol godine nakon svrgavanja Sadama Huseina, malo znaju o ključnim aspektima pobunjeničkih operacija. Istodobno ono nudi jedan očajan prikaz sposobnosti ili spremnosti iračke vlade da poduzme mjere koje bi, prema izvješću, bile nužne za prekid financiranja pobunjenika.
U dokumentu se ocjenuje kako terorističke i pobunjeničke skupine možda imaju i višak sredstava koja odlaze za financiranje terorističkih skupina izvan Iraka. Po drugoj strani je pokazano kako se s financijskog aspekta u Iraku vodi borba Davida i Golijata, jer nasuprot pobunjeničkih 200 milijuna dolara godišnje stoji osam milijardi dolara mjesečno, koliko rat košta SAD.
Na izradi izvješća, koje je dovršeno u lipnju, bila je angažirana radna skupina sastavljena od desetak dužnosnika Vijeća za nacionalnu sigurnost, CIA-e, FBI-a, DIA-a, State Departmenta, ministarstva financija i predstavnika oružanih snaga.
(Hina) xdh ydj