Najžešći u kritikama na predloženi zakon bili su u HSP-u i SDP-u, koji smatraju da će zakon, zbog, po njihovu mišljenju, preblagih kazni za one koji posjeduju i koriste ilegalno oružje, takve potaknuti da to čine i dalje.
Pero Kovačević (HSP) ocijenio je da će zakon MUP-ovu akciju "Zbogom oružje" pretvoriti u "Zbogom registirano oružje", ustvrdivši da zakon ne riješava problem da se 95 posto najtežih kaznenih djela počini upravo ilegalnim oružjem, već, tvrdi, nameće nove obveze savjesnim građanima koji oružje posjeduju ili žele posjedovati legalno.
Ističe da bi se zakon trebao usmjeriti prema suzbijanju ilegalne trgovine i posjedovanja oružja, "umjesto da nameće strože kriterije za oko 202 tisuće građana koji su svoje oružje registrirali u skladu sa zakonima".
Slično mišljenje ima i Šime Lučin (SDP), koji tvrdi da se problem ilegalnog oružja i njime počinjenih zločina neće riješiti niskim novčanim kaznama za počinitelje, već samo propisivanjem obveznog zatvora.
"Zar nije suludo da klinca kojega nađemo sa stabljikom kanabisa zatvaramo na tri godine, a da se oni koji posjeduju ilegalno oružje, koji potencijalno ugrožavaju građane i našu djecu, mogu izvući s dvije do pet tisuća kuna", rekao je Lučin.
Ne slaže se ni s rješenjem iz zakona da se vremenski ne ograničava akcija za dobrovoljnu predaju oružja, i to bez ikakvih sankcija, poručivši Vladi da bi, umjesto na provedbu predloženog zakona, predviđeni novac trebala utrošiti na otkup ilegalnog oružja.
U HDZ-u, pak, smatraju da će zakon povećati sigurnost svih građana, a Tomislav Čuljak posebno pozdravlja uvođenje mogućnosti predaje oružja bez sankcija, budući da je, ističe, nakon rata kod građana ostala velika količina oružja.
Pozdravio je i obvezu češće provjere tehničke ispravnosti oružja , koja će, uvjeren je, omogućiti stvaranje jedinstvene baze podataka o oružju, te bržu identifikaciju oružja i otkrivanje počinitelja kaznenih djela.
Potporu zakonu najavio je i Damir Kajin (IDS), ali i on zagovara strože kazne za one koji posjeduju ilegalno oružje.
"Ne može oružje biti nadomjestak za kućnog ljubimca. Danas, valjda, svaka imućnija hrvatska obitelj može naoružati barem jedan vod vojnika", rekao je.
Hrvatski sabor će raspravu o Zakonu o oružju nastaviti idući tjedan, a današnji rad nastavlja nakon stanke, glasovanjem o ranije raspravljenim točkama.