FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sindikati: Štrajka oko 75.000 ljudi

Autor: ;rkor;
ZAGREB, 24. studenog 2006.(Hina) - Nakon što su se u petak ujutro osnovnim i srednjim školama priključili fakulteti i znanstvene ustanove, u obrazovnom sustavu štrajka oko 75.000 ljudi, objavili su čelnici triju sindikata obrazovanja na konferenciji za novinare.
ZAGREB, 24. studenog 2006.(Hina) - Nakon što su se u petak ujutro osnovnim i srednjim školama priključili fakulteti i znanstvene ustanove, u obrazovnom sustavu štrajka oko 75.000 ljudi, objavili su čelnici triju sindikata obrazovanja na konferenciji za novinare.

Odaziv na štrajk je fenomenalan, a ljudi nam poručuju da su spremni i na višednevni štrajk, rekao je predsjednik Velikog vijeća Sindikata znanosti i visokog obrazovanja Hrvatske Vilim Ribić.

Po njegovim podacima, na fakultetima i znanstvenim institutima u Zagrebu, Rijeci i Osijeku odaziv je 95 posto, a u Splitu 87 posto. Nacionalna i sveučilišna knjižnica ne radi jer je odaziv 100-postotan, kao i na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, Akademiji dramskih umjetnosti itd.

U osnovnim školama štrajka preko 90 posto ljudi, u srednjim preko 94 posto, a štrajkašima se javljaju i škole u kojima nema sindikalnih podružnica sa željom da se priključe štrajku, kažu sindikalci.

Sva tri sindikata u petak navečer će održati sastanke sindikalnih tijela na kojima će razmotriti novu Vladinu ponudu, no sindikalni čelnici ne vjeruju da će ponuda biti prihvaćena, pa bi se štrajk mogao nastaviti i idućeg tjedna.

Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić primio je u petak čelnike sindikata obrazovanja, a nakon zatvorenog sastanka sindikalci su izjavili novinarima kako im je Mesić rekao da će učiniti sve što može kako bi se riješio problem na zadovoljstvo nastavnika, a u okvirima mogućnosti Vlade.

Predsjednik nas je saslušao i razumio naše probleme, smatra da su naši zahtjevi opravdani i da problem treba riješiti, rekao je predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec. "Prema onom što smo čuli, čini nam se da smo bliže rješavanju naših problema", kazao je Mihalinec.

Na pregovorima u četvrtak predstavnici Vlade i sindikata napokon su se usuglasili da zaostajanje plaća u obrazovanju za plaćama u privredi iznosi 19,2 posto, no nije postignut dogovor u kojem razdoblju bi plaće prosvjetara trebale dostići taj zaostatak.

Vladina ponuda da osim rasta od šest posto godišnje u iduće tri godine, što su dobili i ostali zaposleni u državnim i javnim službama, prosvjetarima plaće rastu za dodatnih 1,3 posto godišnje kroz deset godina sindikalnim čelnicima nije prihvatljiva, a uvjereni su da to neće odobriti niti članstvo.

Sindikalci inzistiraju da se zaostatak treba nadoknaditi u razdoblju od tri do pet godina i očekuju nastavak pregovora o tom zahtjevu.

Taj zaostatak iznosi u masi 930 milijuna kuna kroz pet godina, dakle oko 180 milijuna godišnje, pri čemu u prvoj godini taj iznos može biti i manji, kaže Ribić.

Za rješavanje statusa oko 80.000 zaposlenih u sustavu obrazovanja i znanosti to nije puno, jer novaca za to ima, potrebna je samo politička volja, tvrde sindikalci.

Sindikati ponavljaju kako je njihov krajnji cilj da početnik s VSS-om ima plaću pet posto višu od prosjeka u državi.

Sada plaća početnika s VSS-om, zbog višegodišnjeg zaostajanja prosvjetara, iznosi 4.060 kuna, a ako bi se ispunio sindikalni zahtjev plaća bi mu iznosila 4.850 kuna.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙