Obostrano je konstatirano da je ovaj posjet daljnji korak u napretku odnosa između Hrvatskog sabora i Europskog parlamenta kojim se želi još više pojačati suradnja i dogovoriti oko tehničkih detalja njezine provedbe. Julian Priestley rekao je da su napori koje Hrvatska ulaže kako bi uskoro postala članica EU-a jasni i prepoznati u Europskom parlamentu, kaže se u saborskom priopćenju.
Jandroković je izrazio zadovoljstvo rezolucijom Odbora za vanjsku politiku Europskog parlamenta koja podupire članstvo Hrvatske u EU-u i koja govori da će EU svojim apsorpcijskim kapacitetom moći bez problema primiti Hrvatsku kao novu članicu, naravno, onda kad ispuni sve uvjete za članstvo.
Istaknuo je da u Hrvatskom saboru postoji konsenzus svih parlamentarnih stranaka o ulasku Hrvatske u članstvo. Što se tiče potpore hrvatske javnosti, rekao je, ona trenutačno iznosi oko 50 posto i realno je očekivati da će rasti provedbom Komunikacijske strategije za informiranje građana o EU-u, kaže se u priopćenju.
Jandroković je napomenuo da je u Saboru stvorena cjelovita infrastruktura koja prati hrvatsku Vladu u pregovorima, a ujedno Sabor šalje jasnu poruku javnosti da sve parlamentarne stranke podržavaju put Hrvatske prema EU-u. Kao tri osnovna područja aktivnosti i rada Sabora naveo je rad na usklađivanju domaće legislative s europskom i provođenje reforma, praćenje pregovaračkog procesa te provedbu Komunikacijske strategije Europa - građanima.
Razgovaralo se o brojnim tehničkim pitanjima primanja Hrvatske u članstvo, kao i njezina budućeg sudjelovanja u Europskom parlamentu, potrebi praktične pripreme i obuke stručnih kadrova, prevoditelja, kao i mogućnosti otvaranja ureda Europskog parlamenta u Zagrebu koji bi bio otvoren hrvatskoj javnosti radi boljeg upoznavanja s aktivnostima Europskog parlamenta.